Ermenek Sipas Camii Restorasyonu Başladı

ermenek-sipas-camii-restorasyonu-basladi

Ermenek Çınarlısu Mahallesinde bulunan tarihi Sipas Camii restore ediliyor.
08 Eylül 2012 Cumartesi 00:47

Ermenek Çınarlısu Mahallesinde bulunan ve 23 Aralık 2011 tarihinde kirişlerinde oluşturulan çatlaklar nedeniyle ibadete kapatılan ve Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucu 315.764,92 TL bedelle Kuzey İnşaat Taahhüt Ticaret Ltd. Şti ‘ne ihale edilen restorasyon işinin yapımına 13.08.2012 tarihinde yapımına başlandı. İhalenin süresi olan 14.12.2012 tarihine kadar restorasyonun tamamlanarak caminin hizmete açılmasının planlandığı öğrenildi.

Karaman Ermenek ilçesi, Çınarlısu Mahallesi’nde bulunan Sipas Camisi, giriş kapısı üzerindeki kitabesinden öğrenildiğine göre XIV.yüzyılın ortalarında Karamanoğlu Bedreddin Mahmud Bey oğlu Ebulfeth Alaaddin Halil Bey tarafından yaptırılmıştır. Kesin olmamakla beraber, yapım tarihi 1306-1349’dur. 

Cami kareye yakın dikdörtgen planlı olup, dört payeli, üzeri toprak damla örtülü bir yapıdır. Ancak XX.yüzyılın ilk yarısında büyük ölçüde onarılmış ve yalnızca mihrabı, ceviz ağacından iki kanatlı kapısı ile pencere kanatları orijinalliğini korumaktadır. Caminin son cemaat yerinde bulunan orijinal alçı mihrabın çinilerle kaplı olduğu sanılmaktadır. Bunu gösteren bazı izler günümüze kadar gelebilmiştir. Caminin ceviz ağacından olan kapı kanatlarında, ahşap üzerine Kuran’dan alınma ayetler yazılmış, yüzeyleri palmet motifleri ve geometrik motiflerle doldurulmuştur. 

Caminin minaresi 2.25x2.25 cm. ölçüsünde kare kaide üzerinde, döneminin güzel bir eseri olmasına rağmen günümüze gelememiştir. Minarenin yapım tarihi de kesinlik kazanamamıştır. 

Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1972 yılında onarım amacı ile yıktırılmış ve iki katlı olarak bugünkü konumunda yapılmıştır.

ermenek_sipas_camii

Başyayla Haber


Haber okunma sayısı: 1377Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • tarihe sahip çıkmak lazım

    Misafir: tarihimiz bizim için önemli ermenek adına sevindik keşke bizim başyaylada da tarihe sahip çıkısa hisarönü mevkinde koca belen mevkiinde,karapınar köyünde resmen tarih yok ediliyor sahip çıkılmıyorr sayın yetkililere duyrulur 08 Eylül 2012 22:29

  • tarihe sahip çıkmak güzel

    Misafir: BU HÜKÜMETİMİZDEN ALLAH RAZI OLSUN 30 YILDIR BAKIM YAPILMIYORDU TARİHİ YERLERE ŞİMDİ HER YER TADİLAT OLUYOR DEVLETİMİZ VAROLSUN 09 Eylül 2012 11:47

  • ermenek sipas camii, tarihi ermenek camii, Ermenek Çınarlısu Mahallesi, ermenek,

    Misafir: ermenek sipas camii, tarihi ermenek camii, Ermenek Çınarlısu Mahallesi, ermenek, 08 Ocak 2013 13:17

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KARAMAN - HAVA DURUMU

KARAMAN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce İdam Cezası Geri Gelmeli mi?

Sizce İdam Cezası Geri Gelmeli mi?

Ankete Katıl Sonuçlar