Haber Detayı
26 Mart 2014 - Çarşamba 17:11
 
30 Martʹa Dair Bilmeniz Gereken Her Şey!
Gündem Haberi
30 Martʹa Dair Bilmeniz Gereken Her Şey!

 30 Martʹtaki yerel seçimlerde, 26 milyon 704 bin 757ʹsi kadın, 25 milyon 991 bin 75ʹi erkek toplam 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak. Seçmenler oylarını il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı ve muhtarlıklar olarak sırasına göre kullanacak. Oy pusulaları turuncu, mavi ve mor renkli zarflara konulacak 26 siyasi partinin yarışacağı seçimlerde vatandaşlar üzerinde TC kimlik numarası bulunan resmi nitelikteki belgelerle oy kullanabilecek Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilisʹte 07.00-16.00, bu illerin dışında kalan illerde ise 08.00-17.00 saatleri arasında oy verilebilecek.

KADIN SEÇMEN Mİ DAHA FAZLA, ERKEK Mİ? Seçmenler, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için 30 Martʹta sandığa gidecek. 30 Martʹta yapılacak mahalli idareler seçimlerinde, 26 milyon 704 bin 757ʹsi kadın, 25 milyon 991 bin 75ʹi erkek toplam 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak. Seçmenin kimlik tespitinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birinin ibrazı gerekecek. HANGİ ZARFA, HANGİ OY? Seçmenler oylarını il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı ve muhtarlıklar olarak sırasına göre kullanacak. Seçimde sırasına göre, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası turuncu renkli zarfa konulacak. Belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası, belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ile büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası mavi renkli zarfa yerleştirilecek. Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası da mor renkli zarfa konularak sandığa atılacak.

KAÇ SİYASİ PARTİ VAR? SIRASI NASIL? Seçimlere 26 siyasi parti katılacak. Çekilen kura ile belirlenen partilerin oy pusulalarındaki sırası şöyle: 1. Hür Dava Partisi 2. Demokratik Sol Parti 3. Alternatif Parti 4. Doğru Yol Partisi 5. Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi 6. Halkın Kurtuluş Partisi 7. Türkiye Komünist Partisi 8. Genç Parti 9. Büyük Birlik Partisi 10. Adalet ve Kalkınma Partisi 11. Muhafazakar Yükseliş Partisi 12. Yurt Partisi 13. Demokrat Parti 14. Emek Partisi 15. Özgürlük ve Dayanışma Partisi 16. Millet Partisi 17. Saadet Partisi 18. Hak ve Özgürlükler Partisi 19. Liberal Demokrat Parti 20. Barış ve Demokrasi Partisi 21. Bağımsız Türkiye Partisi 22. İşçi Partisi 23. Halkların Demokratik Partisi 24. Cumhuriyet Halk Partisi 25. Hak ve Eşitlik Partisi 26. Milliyetçi Hareket Partisi

SEÇİM GÜNÜ NELER YASAK? Yerel seçimin yapılacağı 30 Mart oy verme günü saat 06.00ʹdan 24.00ʹe kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00ʹe kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. YAYIN YASAĞI KAÇTA BİTİYOR? Bütün yayınlar saat 21.00ʹden sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00ʹden önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 30, Martʹa, Dair, Bilmeniz, Gereken, Her, Şey!,
Yorumlar
Haber Yazılımı