Haber Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 17:57
 
AK Parti Başyayla Belediye Başkan Adayı Ahmet İpek projelerini açıkladı
AK Parti Başyayla Belediye Başkan Adayı Ahmet İpek, Başyayla Haber'e konuştu.
Röportaj Haberi
AK Parti Başyayla Belediye Başkan Adayı Ahmet İpek projelerini açıkladı

AK Parti Başyayla Belediye Başkan Adayı Ahmet İpek, ilk röportajını Başyayla Haber'e verdi. İpek, aday adaylığını, projelerini, seçim çalışmalarını Başyayla Haber'e açıkladı. İşte sitemize özel açıklamalarda Ahmet İpek'le AK Parti İlçe Teşkilatında gerçekleştirdiğimiz o röportaj...

 

Öncelikle adaylığınız hayırlı olsun. Kendinizi tanıtır mısınız?

1971 Başköy doğumluyum. İlköğretimimi Başköy İlkokulunda tamamladım. 1982-1983 yıllarında Rize’de Kuran Kursunda okudum. Burada hafızlık eğitimi almaya başladık. 1985-1986 yılında İmam Hatip ortaokulunda okumaya başladım. Hem hafızlık hem de okula devam ettim. Hedefimiz imam olmaktı. Burada bize “kal” dediler. Biz o günkü heyecanla daha yukarıları hedefledik. Rize’de eğitim seviyesi düşük olduğu için o zamanlar eğitim açısından ön planda olan Konya’da eğitimime devam etme düşüncem oldu.


“12 bin lira bulamadık”

Konya’da okuma düşüncem maalesef gerçekleşmedi. Ailem fakir olduğu için eski parayla 12 bin lirayı bulamadık. Tekrar Rize’ye döndüm. Burada meslek hayatıma başladım.
 

1988-1989 yılında Bayraklı Refah Partisi bürosuna giderek hem Refah Partisi’ne hem de Milli Gençlik Vakfına üye oldum. Okul yıllarında da partiyi sık sık ziyaret ederdik. Refah Partisi’ne hep bir yakınlığımız vardı. Siyasette ilk adımı bu şekilde attım. Burada teşkilat başkanlığı ve seçim işleri başkanlığı görevlerinde bulundu. 1996 yılında partimiz kapatılınca Fazilet Partisi’nde devam ettik. 1999 yılında Fazilet Partisi de kapatılınca AK Parti’nin kuruluşuna kadar siyasete yaklaşık iki yıllık bir ara vermek durumunda kaldım. Fazilet Partisi’nin devamı niteliğindeki Saadet Partisi’ne “gelenekçi” tarafta değil de “yenilikçi” kanatta olduğum için ara verdik.  1999 yılından sonra başlayan ekonomik krizle birlikte memleketim Başyayla’ya dönme düşüncesi bende oluştu. İzmir’e ısınamadım. Başyayla’ya kesin dönüş yaptım.

AK Parti’nin kuruluşuyla Başyayla İlçe Teşkilatı Kadir Ateş Bey’in Başkanlığındaki yönetimde üç dönem görev (seçim işleri başkanlığı) aldım. Genel Merkezimizin kararıyla 2010 yılı Kasım ayında ilçe teşkilat başkanlığı görevine getirildim. Aday adaylığı dönemine kadar da bu görevi yürüttüm. 8 seçim yaşadık. Başyayla’da AK Parti’nin oyu yüzde 26 idi. Aidiyet duygusu ile mücadelemizi sürdürdük. İlçe başkanlığına getirildiğimde partimizin Başyayla’da 200 üyesi vardı. Bugün 1000 üyemiz var. 

 

Adaylığınız açıklandığında neler htiniz?

30 yıllık siyasetteyiz. Bizde görev istenmez verilir düsturu ile hareket ettik. 30 sene partimizin mutfağında görev aldık. Son dönemde bize teşkilatımızdan bir talep oldu. Genel merkezimizin, milletvekillerimizin görüşleriyle birlikte 30 Kasım’da aday adaylığı için görevimizden istifa ettim. Yaklaşık bir buçuk ay aday adayı arkadaşlarımızla aday ismin açıklanmasını bekledik. Partimizin göstereceği adayı sonuna kadar desteklemek için bekledik. Rabbim adaylığı bize nasip etti. Bu işler nasip işidir. Ben hep şunu söylemişimdir: “Rabbim yazarsa kimse bozamaz, Rabbim yazmazsa kimse yazamaz.” Teşkilatımız, teşkilattan bir aday çıkarmanın sevincini yaşadılar. Ben de mutlu oldum. Erbakan Hocamız şunu demiştir: Mahalleye muhtar seçecekseniz bile teşkilattan birini seçin. Biz bu davanın çilesini çektik. Zamandan, işten, ailemizden fedakarlık yaptık. Adaylığımız nasip oldu. Başkanlığımızı hayırlısı ile kazanıp teşkilat olarak elimizden gelen fedakarlığı yapmaya devam edeceğiz.


Sizi arayıp tebrik eden ilk kim oldu?

Beni ilk İlçe Başkanım Mustafa Canlı aradı. Yine aday adayı arkadaşlarımızdan da arayıp tebrik edenler oldu. Aday adaylarımızdan ilk olarak Emin Çetiner Bey arayıp tebrik etti.


Aday gösterilmeyi bekliyor muydunuz?

Beklemiyordum dersem yalan olur. Yılların verdiği bir deneyimim var. Bu seçimde tüm ülke genelinde teşkilat ağırlıklı adaylara yer verildi. Bir ahde vefa oldu. Sadakate, liyakate da bakıldı. Türkiye’nin hiçbir yerinde adayların referansına bakılmadı. Adaylar daha çok anket değerlendirmesine göre yapıldı.


Partinizden mevcut başkan ve sizle birlikte 7 aday adayının olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Halkımızın içinden bu ilçenin sorunlarıyla dertlenen adayların olması, ilçeden birilerinin aday olması bizleri mutlu etti. Nasreddin Hoca’nın bir sözü vardır. “Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar”. Otuz yıllık iş hayatımda ilçemizin sıkıntılarını, sorunlarını gördüm, yaşadım. İlçedeki birçok kişinin ekmeğini yedik, çayını içtik. İnsanlarla iç içeyiz. Aday adayı arkadaşlarımızın da ilçede yaşıyor, sorunlarını biliyor olması teşkilat olarak bizi mutlu etmiştir. Partimizin adayı olarak Başköy Mahallesi’nde doğdum, Şirindere Mahallesi’nden evlendim, Kirazlıyayla’da da çok sayıda akrabam var. Birileri sanmasın Ahmet İpek’in arkasında kimse yok! Akrabalık bağıyla olsun, esnaf olmamız sebebiyle herkesle muhabbetimiz var.


Projeleriniz nelerdir?

Başyayla’mızın iki temel geçim kaynağı vardır. Tarım ve hayvancılık. Projelerimiz öncelikle olarak bu iki geçim kaynağı üzerindedir. Karnı aç olan insana kahve ısmarlanmaz. Önce halkımızın karnını doyurmamız lazım. İlçemizde ve çevre ilçelerde kiraz üretimi var ama biz bu civar yerlere göre daha geride kaldık. Pazarlama ağımızın olmayışı, kooperatiflere gidemeyişimiz, meyve alım merkezimizin olmayışı bizi rekabette geriye düşürdü.


Tarım üzerine gerçekleştireceğimiz öncelikli projemiz

Meyve alım merkezi oluşturmak

Bu merkezi mahsullerimiz olmadan faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. İvedilikle uygulamaya geçireceğimiz bir çalışma olacak. Sezona yetiştirecek olmamız sebebiyle ilk etapta tam teşekküllü olmayacak ancak bir sonraki sezonda her şeyiyle faaliyet gösterecek. Meyve satımında halkımızın yaşadığı sorunları biliyor.  Elma, kiraz kasası bulmak için neler çektiklerini biliyoruz. Fiyat konusunda nasıl bir hareketlilik olduğunu biz de gördük, bu sıkıntıları yaşadık, yaşıyoruz. 10 yıllık AK Parti döneminde bunu yapmayışımız en büyük eksikliğimiz. Bu sıkıntıyı inşallah gidereceğiz. Bu dönemde meyve alım merkezimizi tam olarak bitiremesek de şunun sözünü veriyoruz. Meyve alım merkezi şuanki haliyle olmayacak tabi. Böyle bir şey olmaz. Vatandaşlarımızın, tüccarların ihtiyaçlarını giderebileceği, çayını içip yemeğini yiyebileceği alanlar da olacak. Meyve alımı kesinlikle tek merkezden alınacak. Sadece meyve alım merkezi yapmakla kalmayacak bizzat tüccarlarla da görüşerek ilçemize gelmesini sağlayarak rekabet ortamını sağlayacağız. Buna köylerimiz de dahil. Kimse keyfine göre istediği yerde alım yapamayacak.


Serper’de meyve paketleme tesisi açılacak

Yer tahsisi yapıldı. İl Özel İdaresi ve Karaman Valiliğinin çalışmasıyla Başyayla, Ermenek ve Sarıveliler’i kapsayan paketleme ve soğuk hava deposu ile özellikle bayanlarımıza iş imkanı sunacağız. Burada ürünlerimiz sınıflarına ayrılıp paketlenecek ve ihraç için doğrudan limana gönderilecek. Artık Mersin’de tekrar paketlemeye gerek kalmayacak.


Hayvancılık üzerine yapacağımız projelerimizi konuşacak olursak…

Ben de 9 yıldır hayvancılık yapıyorum. Hayvancılığın sorunlarını çok iyi biliyorum. Bu sorunları da halk ile el ele vererek çözeceğiz.


Seçilirseniz devam edecek misiniz?

Başkan olursam asıl görevim halka hizmet etmek olacağı için bu işi yapmam doğru olmaz. Gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. Ama ev halkım uygun görürse kendi ihtiyaçlarımızı karşılamamız için bu işe devam edebilir.


Hayvan barınağı

İlçemizdeki hayvancılık sağlıksız yöntemlerle yapılıyor. Hem hayvanlar için, hem kendimiz hem de komşularımız için sağlıksız şekilde yetiştiricilik yapılıyor. Biz halkımıza alt yapı desteği vereceğiz. Dağınık bir ilçe olmamız sebebiyle en az iki yerde hayvancılık bölgesi (tesisini) oluşturacağız. Alt yapı desteğini belediye olarak biz vereceğiz.

Pazarlama konusunda projemizde var. Başyayla genelinde 1200 civarında büyükbaş hayvan var. Büyük çoğunluk süt hayvancılığında değerlendiriliyor. İlçede günlük 6-7 ton süt üretimi var. Civar köylerimizle birlikte bu 10 tona yaklaşıyor. Bu sütü işleyerek pazarlamayı düşünüyoruz. Bu kooperatifle gerçekleştireceğiz.


Ekim dikim

Vatandaşımız özellikle yayladaki arazilerini mazot pahalılığı, çift sürme, taşıma gibi faaliyetlerdeki külfetin çok olması sebebiyle bu işleri bıraktı. Şuan ilçede çok az sayıda kuru tarım yapan vatandaş var. Allah nasip eder de seçimi kazanırsak belediyemizin imkanlarını kullanarak arazileri işleyerek hayvancılık konusunda hammadde (saman, kaba yem vs.) desteği sağlayacağız. Böylelikle vatandaşımız düşük maliyetle bazı ihtiyaçlarını karşılayacak. Tabi bizim şuan eleman ve motorumuz var. Bizim tek harcamamız mazot olacak. Belediyemize balya makinesi ve biçerdöver de kazandırarak vatandaşın bu konudaki mağduriyetini giderip en asgari düzeyde işlerini yapmalarını sağlayacağız. Bu da aynı zamanda tarımı canlandıracak.
 

Verimli tarım arazileri

2004 yılında maalesef yayladaki bir çok arazimiz o dönemin yetkililerinin ilgisizliği ve takipsizliği nedeniyle Hazineye devredilmiş. Biz seçilmemiz halinde verimli arazilerin vatandaşlarımıza yeniden kazandırılması noktasında yetkililerle gerekli görüşmeleri sağlayacağız. 


Balıkçılık

Belediye olarak alt yapısını yapıp vatandaşın talebi doğrusunda onlara devretmeyi düşünüyoruz. Bu da bir gelir kaynağıdır. Yöremizde Balcılar’da, Zeyve’de balıkçılıktan gelir elde edildiğini görüyoruz. Böylece ilçemizin balık ihtiyacını karşılamış oluruz.


Kanatlı hayvancılık

Salık tavukçuluk ülkemizde son zamanlar yoğun ilgi gören bir hayvancılık faaliyeti. İlçemizde bir kardeşimiz bu işe teşebbüs etti ve bunu yapıyor. Günlük taze yumurta üretimi ile hem ilçenin yumurta ihtiyacını tedarik ediyor hem de ekonomik gelir elde ediyor. Biz de kardeşimize bu konuda gerekli desteği verdik. Yine bu alanda girişimi olanları destekleyeceğiz.


Kaz ve hindi yetiştiriciliğinde de devletimizin hibe desteği var. İlçemizde teşvik konusunda girişimleri sağlayarak vatandaşlarımıza gelir kapısı oluşturacağız. Tabi bu talebe göre olacak şeyler. Bunlar da bir ekonomik gelir getiren şeyler. Hayvancılıkta sadece büyükbaşa takılı kalmayacağız. Çeşitlendirmemiz lazım.

 

Arıcılık

Bu konuda milletvekillerimizle, bakanımızla bizzat görüştüm. Arıcıların talebi doğrultusunda bir bal ormanı oluşturacağız.


“Sokak hayvanlarına barınak yapacağız”

İnşallah belediyemizin ve halkımızın uygun gördüğü bir alana açık ve kapalı barınak yaparak sokak hayvanlarını hem koruyacak hem de vatandaşın güvenliğini sağlayacağız. Barınaktan sorumlu bir personelimiz olacak bu hayvanlarımızın ihtiyaçlarını giderecek. Çöplerin yanına koyacağımız yemek kabı ile çöpe giden yemekleri israf olması yerine değerlendireceğiz. İnanıyorum ki halkımız bize bu konuda destek olacak.
 

“Gençliği tarım ve hayvancılık konusunda destekleyeceğiz”

Ben gençlerimizin bir iş yapmak için gösterdiği girişimlerin önüne set çekerek onlara haksızlık ettiğimizi düşünüyorum. Onları finansal destek, manevi destek olmalıyız. Bizim gencimiz artık İŞ-KUR’dan altı ay iş çıkacak diye beklememeli. 2000 liraya razı olmamalı. Hem kendi gayretleri hem de desteklerimizle daha çok kazanmalı, ilçemizin de kalkınmasına katkı sağlamalı.


Belediyede yeni birim

Belediyemiz bünyesinde kuracağımız birimle projeler, teşvikler konusunda halkımızı bilgilendirip bilinçlendireceğiz. Halkımız bazı konularda neyin nasıl yapılacağını tam olarak bilemiyor. Bu birim sayesinde halkımızın ihtiyaçlarını gidereceğiz.Halk meclisi

Aylık halk meclisi toplantıları yapacağız. Refah Partisi’nden itibaren biz halkla iç içe olduk. Refah Partisi’nin ilk belediyeciliğinden itibaren halkın görüşlerini dikkate aldık. Halkla dokunmayan, halkın cebine katkı sağlamayan, halkın gönlüne girmeyen hiç bir işte başarılı olamayız. Genel başkanımız ve cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda bizlere “Köprü yaparsınız, yol yaparsınız, havayolu, tüneller yaparsınız fakat gönül yapamazsan, gönle giremezsen başarılı olma şansınız kesinlikle yoktur.” demiştir. Halkımızın gönlüne dokunacağız. Rabbimiz Kuran’ı Kerim’de diyor ya “Kader Allah’ın emrinde. Allah hiçbir yere sığmaz ve bir müminin gönlüne sığar.”      İlçe çarşısı

Dışarıdan gelenlerin belki de en çok sorduğu sorulardan biri “Bu ilçenin çarşısı neresi?” sorusu. Bu soru bizim vicdanımızı sızlatıyor adeta. Bu sorunun çözümü için neler yapabiliriz? İlçemizde bir çarşı oluşturup, bir iş hanı kurup bazı esnaf dükkanlarını ilçeye kazandırabiliriz. Belki bazılarına çok uçuk gelebilir ama iş hanının altına bir otopark yapabiliriz. İlçenin 20-30 yıl sonrası için hazırlığımız olur. Bugün bir gencimiz düğün yapmak istediğinde mobilyasını, perdesini, beyaz eşyasını ve yüzüğünü bile civar ilçelerden alıyor. Bu bizim için bir ayıptır. Oluşturacağımız iş hanı ile çarşıyla birlikte hem köylerimizle hem ilçe merkezimizle bir bütünlük sağlayacağız. Vatandaş buraya geldiğinde bir çok ihtiyacını karşılayabilecek. İlçe çarşısı yanında yine sılaya dönüş projesinde de belirteceğim gibi yeşil alanlar, parklar, eğlence merkezi oluşturarak bu çarşıyı taleplerimizi karşılayacak cazibe merkezi haline getireceğiz.


"Köylerden ilçe merkezine seferler düzenlenecek"

İlçe çarşısı ile birlikte köylerimizle merkezimizin bağını güçlendirmek, ihtiyaçlarını ilçe merkezinden gidermeleri için ilk etapta en az iki gün sefer düzenleyeceğiz. Pazartesi ve cuma günleri düzenleyeceğimiz seferlerin yanında cumartesi ilçede kurulan pazara düzenlenen seferle birlikte haftada üç gün köylerimizden ilçe merkezine sefer düzenlemiş olacağız. Köylerimizdeki vatandaşlarımız kendi ilçesinden alışverişini yapıp, yemeğini yiyecek, çayını içecek. Ermenek’e gitmek yerine 2-3 kilometre uzağındaki ilçesine gelecek. Hem vatandaşımız işlerini halledecek hem de esnafımız kazanacak. Şuan köylerimizden Ermenek’e minibüs seferleri düzenleniyor. Bu bizim bir ayıbımız. Bu ayıbı ortadan kaldıracağız.


Sılaya dönüş

Bugün Konya’da 10 bin, İzmir’de 3 bine yakın hemşehrimiz var. Belki bir kısmı buradan küskün kırgın şekilde ayrıldı. Bu hemşehrilerimizi memleketine nasıl getirebiliriz, 6 ay, 3 ay, hiç olmadı bir ay nasıl burada tutabiliriz? Bunun çalışmasını yapacağız. Sıla-i rahim yapmamak aynı zamanda büyük bir günah. Biz yapacağımız çalışma ile hem hemşehrilerimize bir anlamda akrabalarını ziyaret etmelerini sağlayacak hem de ilçemiz bir hareketlilik kazandıracağız. Belki yıllardır ayak basmayan hemşehrilerimiz ilçelerini yeniden ziyaret edecek. Bunun için tabi öncelikle alt yapıyı hazırlamamız lazım.  Alt yapı sağlamadan hiç kimseyi buraya çekemeyiz. Bunun farkındayız. Düzenlediğimiz festivalin kapsamını genişleteceğiz. Oluşturulacak çarşı ile aynı zamanda insanların hoş vakit geçirebileceği eğlence merkezleri olacak. Piknik olanlarımızı yeniden düzenleyip uygun görülmesi durumunda yenilerini kazandıracağız. Yeşil alanları, parkları ilçemize kazandıracağız. Konaklama noktasında taşevlerinin sayısını artıracağız. Hem gurbetteki hemşehrilerimiz, hem köylerimizden gelen vatandaşlarımızla birlikte ilçede bir hareketlik oluşacak. İlçeye gelen vatandaş çarşısında alışverişini yapacak. Merkezde bir nüfus olacak. Nüfus demek para demek aynı zamanda…

 

“Kaybettiğimiz değerlerimizi yeniden kazanmalıyız”

Kaybettiğimiz değerlerimizi yeniden kazanma konusunda da elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Atalarımız bu yolları imece usulüyle yapmış. El ele vermişler sorunlarını sınırlı da olsa gidermişler. Her şey devletten beklenmemeli. Devletimizde nasıl olsa para çok, yapsın mantığı gütmeyeceğiz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını harcamayacağız. Manifestomuzda yer alan tasarruf ve şeffaflık ilkesi gereğince belediyemizin imkanlarını hem doğru hem de açık şekilde kullanacağız. Halkımızla el birliği ile başaracağız.


Belediye bünyesinde yardım derneği

Belediyemiz bünyesinde kuracağımız dernekle, vatandaşlarımızın da destekleriyle bir dernek kurabiliriz. Bu dernek yaşlılarımıza, engellilerimize, evlenmek isteyen gençlerimize, borçlu kardeşlerimize yardım eli uzatabilir. Evi yanan bir komşumuza kol kanat gerebilir. Bu dernek sayesinde hem birbirimize daha çok bağlanırız hem de muhtaçlarımızın ihtiyaçlarını gideririz. Bu belediyemiz bünyesinde olabileceği gibi kaymakamlık bünyesinde de olabilir. Buradaki amaç önemli. Sosyal belediyecilik bunu gerektirir.


Alt yapı çalışması

Seçim beyannamemizde yer alan alt yapı ve ulaşım konusunda de ilçemizde çalışmalar olacak. İlçemizin içme suları tesisatı 1970’li yıllarda döşenmiş. Tesisatımız eskimiş durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın Karaman’ı ziyaret ettiğinde AK Partili belediyelere ve belediye başkan adaylarına bize bir sözü oldu. “Şehirle, şehircilikle, çevreyle ilgili ne sorununuz varsa seçimi kazanıp gelin çözelim.” dedi. Bunun içinde çevre düzenlemesi noktasında yeni yollar, caddeler, kaldırımlar, içme suyu, atık su, kapalı sistem sulaması… Her türlü alt yapı noktasında bize bir söz verdi. İnşallah seçimi kazanıp eksikliklerimizi gidereceğiz. Alt yapı noktasında sadece içme suyu borularını değiştirmek yerine atık suyu, telefon, internet, elektrik gibi şebekeleri için içine katmamız lazım. Böylelikle yapacağımız asfaltı sürekli bozup yeniden yapmanın önüne geçerek daha uzun ömürlü olmasını sağlayabiliriz. Bunları gerçekleştirdiğimizde yol çevresindeki görüntü kirliliğini de ortadan kaldırmış oluruz. Yeni imar planımızla birlikte yeni yollar ve caddeler açarak vatandaşımızı rahatlatacağız. Vatandaşımızın imar alanlarına yapacağı evlerde herhangi bir zorluk çıkarmayacak aksine eski evleri yeniden tadilat etmek yerine yenileri yapmaları için her türlü kolaylığı sağlayacağız. Cumhurbaşkanımızın da üzerinde önemle durduğu dikey yapılaşma yerine yatay yapılaşma konusunda hassasiyetimizi gösterecek doğayla iç içe, yatay olarak da büyüyen bir ilçe olacağız.


“Mahallecilik kavramı içimizden çıkmalı”

Oluşturacağımız çarşıda umuma hitap edecek meydanla, eğlence merkezi ile mahallemizden gelen vatandaşlarımız oturup sohbet edebilecek. Bugün Sait Bulut Parkı ve Şehit Şevket Sağlam Parkı bile bu talebi tam olarak karşılamıyor.  Bir merkez oluştuğu zaman mahallecilik kavramı da artık kendiliğinden kalkar. Ben şuna kızıyorum: Bir vatandaşımıza sorulduğu zaman “Başyaylalıyım” desin. Falan mahalledenim demesin. Yıllardan beri süregelen bu hastalıktan kurtulmamız lazım. Günümüzde gençlerimiz bundan biraz daha uzak. Ama biz bunu ortak noktalarda buluşarak tamamen ortadan kaldıracağız. Adaletten ayrılmadan, kimseyi incitmeden, aşağı-yukarı kavgasına girmeden bir noktada birleşmemiz lazım. İnsanlarımızı bir arada tutacak hizmetlerle bunu aşacağız.

 

Şunu da söylemek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın talimatıdır. Kesinlikle boşa para harcamayacağız. İş yapmak için iş yapmayacağız. İnsanımızın ruhuna ve cebine hitap edecek işlerle meşgul olacağız. Bu partimizin manifestosunda sosyal belediyecilik maddesiyle örtüşüyor.


Yeni gölet

Koyungöbeti dediğimiz mevkide iki yıl önce ölçümleri yapılan yerde bir alan var. Keşke burası küçük gölet yapılmadan yapabilseydik de ilçemizin su sorununu tamamıyla bitirseydik. Sarıveliler bunu başardı. İlçemizde birinci derece sulama ihtiyacı olduğu için burada balık yetiştirmeyi düşünmüyoruz.


Kapalı sistem sulama

Gölete değinmişken kapalı sistemi konuşmadan olmaz. İlçemizde maalesef vahşi sulama yapılıyor. Bu hem topraklarımızın aşınmasına hem de zamanla topraktaki minerallerin taşınmasına neden oluyor. Verimsiz bir araziden mahsul elde etmeye çalışıyoruz. İlçemizin bütün köylerinde kapalı sisteme geçildi ama merkezimizde bu yok. Kapalı sisteme geçtiğimiz zaman su sıkıntısını da ortadan kaldırmış olacağız. Derelerden su beklemek, 60-70 günde bir bahçeyi sulamayı beklemek tarih olacak. Sarıveliler bunu yaptı. Kartlı sisteme geçti. Diledikleri zaman bahçelerini sulayabiliyorlar. Biz bu konuda geç kaldık.
 

İçme suyu sıkıntısı

Bizim ilçemizde içme suyu sıkıntısı yok. Olsa bile bu sorunu 100-200 tonluk depolama sistemi yaparak rahatlıkla çözebiliriz. Reisimizin bu konuda da talimatı var. “Bu çağda bu asırda benim ülkemin hiçbir köşesinde içme suyu sıkıntısı duymak istemiyorum.” demiştir. İçme suyunda ne merkezimizde ne de köylerimizde içme suyu sıkıntısı olmayacak. Kışla köyünün su sıkıntısı ilgili de bilgi vereyim. Kışla köyünde sondaj çalışması yapıldı. Şu köy bu köy değil. Hepsi bizim insanımız.


Horşat suyunun laboratuvar incelemelerinde “kesinlikle içilemez”  durumda olduğu kayıtlara işlenmiş durumda. Bunu da halkımıza duyurmanızı istiyorum.


“Algı operasyonları yapılıyor”

Size şunu da ifade edeyim. Duyuyoruz ki “Ahmet İpek başkan olursa Kirazlıyayla’da “Kışla’ya Horşat’ın suyunu verecek”, Başköy’de ise “Gökgöbet’in suyunu Kışla’ya verecekmiş.” gibi asılsız ithamlarda bulunuyorlar. Halkımızın bu asılsız dedikodulara itibar etmemelerini rica ediyorum.  Biz yapacaklarımızı yapacağız. Dedikodu yapmayacağız. Kimsenin söylemediği bir şeyi de söylemiş gibi göstermeyeceğiz. Şunu diyebilirsiniz: Bunları yapacağız diyorsunuz ama kaynağınız ne? Biz projelerimizi yakın zaman el broşürleri bastırıp halkımızı bilgilendireceğiz. Seçim çalışmalarımız boyunca da bilgilendiriyoruz.


Enerji üretim projelerimiz...

Bizim düşündüğümüz projelerden birisi de sudan ve güneşten elektrik üretmek. “Finansını nasıl sağlayacaksınız?” derseniz eğer belki diğer arkadaşlarımıza da biraz tüyo olacak ama 2019 yılında özellikle kurumlara ve belediyelere yüzde yüz hibe desteği var. Bu projelerle finans sorununu aşacağız. Elektrik üretimi ile inşallah hem ilçemizin elektrik ihtiyacını karşılayacak ve elektrik kesintilerinin de önüne geçeceğiz. Yine üretimimizi MEDAŞ’la protokol imzalayarak arta kalan elektriğimizi satıp diğer projelerimiz için kaynak da oluşturabiliriz.

“Projelerimizi üç aşamada tamamlayacağız”

Projelerimiz kısa, orta ve uzun vade olmak üzere üç ana başlıkta toplanıyor. Kısa vadeli projelerimiz çok acil olan, ivedilikle yapılması gereken projeler. Buna meyve alım merkezimizi örnek verebiliriz. Kendi imkanlarımızla olan projeleri yapma konusunda sıkıntı yaşamayız. Orta vadeli projelerimizde Karaman Belediyesi’nden yardım alacağız. Birlikte hareket ederek sorunlarımızı aşacağız. Karaman Belediyesi’nin bize sözü var. “Sadece merkezle değil ilçelerle birlikte çalışacağız.” sözünü aldık. Bizim araç filomuz oldukça zayıf. Temin noktasında Karaman Belediyesi’nden destek alacağız. Mesela bir asfaltlama çalışmasında silindir olsun, greyder olsun bize destek olacaklar. İnşallah Karaman da AK Partili bir belediye olarak devam edecek. Adayımız Mahmut Sami Şahin Bey de bir makine mühendisi. Şehirleşmeyi bilen birisi. Onun tecrübe ve imkanlarından istifade edeceğiz. Burada fabrika açmamız söz konusu değil. Kim yapacağız derse yalan söyler. Fabrika yapamayız ama bacasız fabrika yapabiliriz. Uzun vadede yapacağımız hizmete doğalgazı Başyayla’ya getirmeyi örnek verebiliriz.


“İstihdam desteğimiz sürecek”

Bugün itibariyle yaklaşık 100 gencimize Başyayla ve Ermenek’te başta rehabilitasyon merkezlerinde olmak üzere iş imkanı sağladık. Başyayla’da belediyemize ait olan arazide Ali Rıza Alıçlı Rehabilitasyon Merkezi ek ünitesine ilave bir ek bina yaparak 20-30 kişiye daha istihdam sağlayacağız. Önceden yaptıklarımız yapacaklarımıza birer referanstır. Yaparsa AK Parti yapar. Bunu neden diyorum? Benim iki milletvekilim var. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum var. Kendisi Hotamışlı. Hotamış Konya’ya bağlı fakat Karaman’a daha yakın. Kendisi ilimizi ziyaret ettiğinde “Ben de Karamanlıyım, ben de sizin bakanınızım” dedi. Bu yörenin insanı olup da Ankara’da kurumlarda görevlerini yürüten hemşehrilerimizden de istifade edeceğiz. Özellikle belirtmek isterim ki desteğini her zaman sürdüren Lütfi Elvan gibi Taşeli’ye damgasını vurmuş bir bakanımız var. Lütfi Bey’in yaptıklarını Taşeli kıyamete kadar hatırlayacaktır. Şuan genel merkezimizden ekonomik işlerden sorumlu başkan yardımcısı. Lütfi Bey’in bu görevde olması bizim elimizi güçlendiriyor. İlçemiz için en ufak bir katkı sağlayacak varsa ona ulaşacağız. Bu halk suyun nereden aktığını, karnının nereden doyacağını bilir. Halkımız yine gerekeni yapacak ve AK Parti’den AK Belediyecilikten ayrılmayacak. İller Bankası’ndan gelen parayla biz sadece personelimizin maaşını karşılayabiliriz. Nasıl bu işleri sürdürebildik derseniz destek ve projeler sayesinde. AK Parti ve hükümetimizin desteğiyle.


Sanayi

Dört dükkan, beş dükkan yapılarak ilçemize sanayi kazandıramayız. Sanayi alanı ilçe merkezinden uzakta olmalı. Ben bizzat şahidim ki Meram’daki sanayici kardeşlerimiz bize yer sordular. İlçede bir kaportacının, bir tamircinin, bir boyacının olabileceği yer olmalı. Dışardaki hemşehrilerimizi destekleyerek burada küçük ölçekli sanayi alanı kazandıracağız.  Esnaf ve sanayisi olmayan hiçbir ilçe kalkınamaz. Biz kimseye zorluk çıkarmayacağız. Destek vererek halkımızın ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacağız.“Entegre hastanesi açılacak”

Sağlık alanında ilçemize 5-6 yataklı entegre hastanesi kazandıracağız. 24 saat hizmet verecek olan hastanemizde vatandaşımızın acil ihtiyaçları Karaman’a Konya’ya gitmeden giderilecek. Hastane için yer tahsis edildi. Uzun vadede bu hastaneyi ilçemize kazandıracağız.


Eğitim

Ortaokul ve ilköğretimde bazı sıkıntılarımız var. Planlamamızı iyi yaparak kadro açıklarının giderilmesi konusunda girişimlerde bulunacağız. Okullarımızın güzergahı trafiğin bulunduğu yolun hemen yanında olması sebebiyle sıkıntı oluşturuyor.  Sadece okul yolu olarak kullanıma açacağımız bir yer tahsis edip okul bölgesini, öğrenci ve öğretmenlerimizin yol güvenliğini sağlayacağız.


Yüksekokul için çalışma yürüteceğiz. Ama şunu bilmemiz gerekiyor ki altyapı noktasındaki eksikliklerimizi tamamlamalıyız. Biz altyapımızı tamamlayınca eksikliklerimiz kendiliğinden ortaya çıkar. Biz de bu konuda gerekli girişimi yaparız. Uğraşalım ama kendimizi kandırmayalım.


“Hükümlü cezaevi açılacak”

İlçemizde hükümlü cezaevi açılacak. Hükümlü cezaevi ile ilgili projemiz Bakanlığa gönderildi.  Burada hüküm giymiş insanlar kalacak. Cezaevinin açılması ilçemiz için de istihdam demek.


Buradan Şerafettin Bulgurcu Başkanımıza da teşekkür etmek istiyorum. Başyayla’da son on yılda yapılan hizmetleri herkes görüyor. Bunlar çok kolay yapılacak şeyler değil. Yakın zamanda tekstil atölyemiz de açılacak…


“KOP ile tarımsal kalkınma desteklenecek”

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında 2019 yılında teşvikler, destekler verilecek. 2019 yılı ile bölgemizin tarım ve hayvancılık noktasında önemli bir yıl olacak. 200 Trilyonluk Taşeli projesinden Başyayla’mız nasibini alacak. Yeter ki biz gayret edelim, isteyelim. Çalışana iş çok, yol çok.


“Çöp toplama yeri değişecek”

Bu sorun Karaman’ın tüm ilçelerinde olan bir şey. Karaman Belediyesi öncülüğünde katı atık projesi yapıldı ve çöp toplama yerindeki atıkların kamyonlarla taşınması gündeme geldi. En son Ermenek’te bu proje yapıldı. 2 km ötesinde piknik alanının olduğu bir yerde bu alan hiç hoş değil. Bizim gönül belediyeciliğimize bu görüntü bize yakışmıyor. Biz katı atık projesine kadar ilçenin toplanan çöpünü daha uygun bir yerde depolayacağız. Özellikle daha tenha olmasına ve yol boyu olmamasına dikkat edeceğiz. Başyayla bu görüntüden kurtulacak.

 

Doğalgaz

Belki şuan için bunları konuşmak erken. Ancak biz Karaman’daki ziyaretlerimizde iki bakanımıza bunu ilettik. Çevre dostu bu yakıtımızı ilçemize kazandırmak istiyoruz. Bugün Ermenek’in belli bir bölümünde doğalgaz var. Doğalgazı depolayarak bunu yaptılar. Hat çekme gibi bir durum olmadığı için cazip duruyor. İleride Başyayla için neden mümkün olmasın? Bir yere doğalgaz gelmesi için bölgenin yüzde 60’ının bunu istemesi lazım. Şuan için hayal gibi gözükse de öncelikli eksikliklerimizi giderdikçe, belli bir standarta ulaştığımızda doğalgazdan yararlanacağız. Zahmetli bir yakıt olmaması sebebiyle yaşlılarımız için son derece kolay bir ısınma imkanı oluşur.


“Talep dahilinde yeni TOKİ yapılır”

2. Etap TOKİ’nin yeri konusunda bizlere eleştiriler geliyor. Bu yer gösterimi Belediye Meclisinden geçmiş. Her mahallemizin meclis üyesi var. Bir kişi bile itiraz etmemiş. Oy birliği ile karar verilmiş. Demek ki burasını (Söğütçük) uygun gördüler. 2. Etap TOKİ için yoğun başvuru oldu. Bildiğim kadarıyla 316 talep oldu ve bu talebin 73 karşılanacak. Bu da demektir ki TOKİ’ye yeni talepler olur. Bunları halk meclislerinde görüşülür, konuşulur, yeri gösterilir. Belediyemizle TOKİ arasında bir anlaşmaya varılıp hayata geçirilir.


Ben Başyayla haritasında, fotoğraflarına baktığımda şunu görüyorum: Merkezi boş. Önce merkezimiz olsun, bir çarşımız olsun ondan sonra açılsın açılabildiği kadar. Bazı işlerde orta yolu izlemeliyiz. Halkımızın taleplerini dinleyecek, istişare edecek o doğrultuda çalışmalarımızı yürüteceğiz. Gönül belediyeciliği prensibiyle halkımızın gönlünü alacak, kimseyi kırmadan üzmeden yolumuza devam edeceğiz. Halkın isteğiyle çalışmalarımızı yürüttüğümüz zaman halk da bu işi sahiplenecek birlikte Başyayla’mızı ihya edeceğiz.

 

“Yapılan iş başka yere taşınmaz”

2. Etap TOKİ için bazı dedikodular dönüyor. “Başkan olursa TOKİ’yi aşağı taşıyacakmış!” Böyle bir şey söz konusu değil. Yapılan iş başka yere taşınmaz. Halkımızın dedikodular itibar etmemesini rica ediyorum. Buna benzer dedikoduları daha önceleri de kullandılar.


"İlçemize yeni işletmeler kazandıracağız"

Başyayla’mıza orman şefliği kazandıracağız. Orman şefliği de ilçemize istihdam sağlayacaktır. Karayolları şefliği konusunda ise Sarıveliler Belediyesi ile yer konusunda mutabık olamadık. Sarıveliler, Göktepe tarafına isterken biz de Yörük Pazarı civarında bir yer düşünüyoruz. 
 

Geçen yıl Özel İdare’den bu ilçelere işlerini kendileri yapsın diye bir bütçe ayrıldı. Biz ilçemizde iş adamları, iş makinaları olmadığı için kamyon olsun iş makinesi silindir olsun kiralama konusunda bir gelişme sağlayamadık. Ancak araç filomuzdaki bu eksiklikleri gidereceğiz. Kamyon, silindir, greyderi ilçemize kazandıracağız.  Bu sayede kiralama yolu ile belediyemiz hem para kazanacak hem de köylerimizin ihtiyaçlarını gidereceğiz.


İlginç bulduğunuz, çılgın bir projeniz var mı?

Belki çoğuna afaki gelebilir ama göletimizin yanında bizim tarihi yerlerimiz var. Bu tarihi mevkiiyi turizme açabiliriz. Göletimizin çevresini güzelleştirebiliriz. Göletimizin ilçeye bakan yamacında restoran ve çay bahçelerinin olduğunu düşünür müsünüz? Çevresinin yeşillendirerek… Bir yanda Kaşoluk ve yemyeşil vadi. Ve yine bir ucunda da Ermenek Barajı... Burası müthiş bir yer olur. Biz belediye olarak buralara öncülük edip daha sonra halkımıza devredebiliriz.


Yine çılgın proje olarak yaylalarımızdaki arazi yollarında motor kross yarışmaları yapılabilir. Yine araba yarışları da olabilir. Bizim arazilerimiz dağcılığa, kış sporlarına da uygun. Kayak merkezi oluşturabiliriz. Ermenek ve Sarıveliler’de var. Hatta teleferik yapabiliriz. İlçemizde turistik amaçlı yamaç paraşütü de yapılabiliriz.“İlçemizi turizm haritasına aldıracağız”

Yukarıda saydığımız turistik amaçlı projelerimizin yapılması için öncelikle ilçemizi turizm haritasına aldırmalıyız. Bunu yapamazsak buralara hiç kimse gelmez. Turist, haritayı eline aldığında Başyayla’da neler olduğunu görecek.


“İlçemize otel yapılacak”

Yine turizm projeleri kapsamında otel yapacağız. Gelen turistin konaklama sorunu olmayacak.


“Çevre yolu yapılabilir”

Yol demek medeniyet demektir. Yol demek ticaret demektir. Yollarımızla alakalı olarak İlçemiz ile Sarıveliler arasında yeni yol çalışmamız olacak. Bunu Ankara’da Sarıveliler Belediye Başkanımız Hayri Samur Bey’le görüştük. Seçilirsek ilk yapacağımız şeylerden biri bu olacak.  


Aynı zamanda Tepebaşı-Karapınar-Üzümlü güzergahında uygun yerleri tespit ederek buraya bir çevre yolu kazandırabiliriz.


Seçildiğiniz zaman yapacağınız ilk iş nedir?

Çok basit bir örnek vereyim size. Şuan bana Fen İşlerinin bir araç parkı olduğunu söyleyebilir misiniz? Belediyemizin bir araç parkı olacak. Kendi belediyemiz içinde bir düzen sağlayacağız. Fen işleri birimi daha disiplinli olacak. İş olsun araç olsun her şey bir plan program dahilinde olacak. Halk meclislerimiz sayesinde halk işlerimizi takip edecek. Aylık toplantılarımızda halk bize yaptıklarımızı soracak. Bu bizim en büyük yeniliklerimizden biri olacak. Belediyemizi halkla yönetecek projelerimizi halkla yapacağız. Bu bizim seçim manifestomuzdan halkla birlikte yönetim ilkesi olarak karşımıza çıkıyor zaten. Belediye personelimizin vatandaşa bakış biçimi de önemli. Asla vatandaşa tepeden bakmayacak. Vatandaşı aşağılamayacak. Adamına göre muamele olmayacak. Biz milletimize efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geliyoruz. Bu makam halkın makamıdır.Seçim çalışmalarınız ne durumda?

Çalışmalarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz. Ev ziyaretlerimiz sürüyor. Halkımızla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Esnafımızı, yaşlılarımızı, hastalarımızı ziyaret ediyoruz. Seçim büromuzu da ilk açan biz olduk. Buradan sizin aracılığınızla halkımıza seslenmek istiyorum. Bizden duymadığınız asılsız haberleri bize sormadan hareket etmeyin. Bizim ağzımızdan çıkan sözlerden başka sözlere itibar etmeyiz. Basın olarak size de aynı şeyleri söylüyorum. Bize sorun, öyle yazın. Bizim sözümüz birdir özümüz birdir. Verdiğimiz sözün arkasında dururuz. Yapamayacağımız şeyleri söylemeyiz. Veremeyeceğimiz hiç bir hesap yoktur.


Başyayla’da seçimin nasıl geçeceğini düşünüyorsunuz?

Bizim şuan için rakibimiz Yunus Yıldız kardeşimizdir. Aynı zamanda bizim aday adayımızdı. Şunu özellikle yazmanızı istiyorum. Başyayla’da ittifak çalışması yok. Cumhur İttifakı ile ittifak farklı şey. Cumhur ittifakı tepede olan bir şey... Yerelde sadece bazı yerlerde ortak adaylar destekleniyor. Bazı yerlerde MHP adayları bazı yerlerde de AK Parti adayı. Bunun örneği Taşkent’tedir. Taşkent’te MHP’nin adayı yok. AK Parti’nin adayı destekleniyor. Karaman’da ittifak yok. İttifakın olmadığı yerde halkımızı kimse kandırmasın. Çünkü bu şık değil. Ben MHP’nin Başyayla’da aday çıkarmasında bir sıkıntı görmüyorum fakat arkadaşlarımız ittifakı kullanarak siyaset yapıyorlar. Bunu yapmasınlar. Önce seçimi kazanınca AK Parti’ye geçeceğim diyorlardı. Şimdi ise MHP Teşkilatı bastırınca Yunus Bey’in yemin ettiğini ve MHP’de kalacağını öğrendim. Cumhurbaşkanımızın bu konularda tavrı nettir. “Bu trenden inen bir daha binemez” demiştir. Biz iki ayrı partiyiz. Ama asla Cumhur İttifakına zarar verecek söz ve eylemlerde bulunmayacağız. Biz kimseye kötü zan beslemeyeceğiz. Bize taş atana biz gül vereceğiz.  


Yunus Bey AK Parti’ye aday adaylığı başvurusu yaptığında bana “Başyayla’da AK Parti dışında hiçbir partiden belediye başkanlığı yapılamaz.” demiştir.  Ve katıldığı bir programda da “Başyayla’da belediye imkanlarıyla hiçbir yatırım yapılamaz” demiştir.


Ben böyle düşünmüyorum. Biz kendi imkanlarımızla bir şeyler yapabiliriz. Belediye başkanı adayı ticareti bilmeli. Ben otuz yıllık esnafım ticareti biliyorum hem de 30 yıldır siyasetçiyim. Partimizin her kademesinde görev yaptım son olarak üç dönemdir ilce başkanlığı görevini yürüttüm. Ticari ve siyasi birikimimle, hükümetimizin ve milletimizin destekleriyle başarılı olacağız.


Belediye Meclis üyelerini belirlediniz mi?

Belediye Meclis üyeleriyle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Halkımızla ve teşkilatımızla yapacağımız istişareler sonucunda en doğru isimlerle yolumuza devam edeceğiz.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yolunuz nasıl kesişti?

Reis’le ilk yolumuz 1993 yılında kesişti. İzmir’e geldiklerinde salon konuşmalarında birebir tanışmışlığımız var.


Seçmene bir mesajınız var mı?

Halka tepeden bakan değil, halka beraber, halka gönül birliği ile hareket eden bir çalışma içerisinde olmayı hedefliyoruz. Dedikodulara karşı da şunu demek istiyorum. Ahmet İpek’in ağzından duymadıkları hiçbir söze inanmasınlar. Aslı astarı olmayan şeyleri önce bize sorup aslını öğrensinler.


Belediyecilik AK Parti’nin işidir. Bunu 17 yıllık AK Parti iktidarında gösterdik. İnşallah Başyayla’mız tercihini on yıldır olduğu gibi yine AK Parti’den yana kullanacak. “AK Parti ile yola devam” diyecek. Yeni projelerle, yeni bir vizyonla, halkla el birliğiyle ilçemizi kalkındıracağız. İlçemizin değişimine beraber şahitlik edeceğiz. 2023’e AK Partili belediye olarak gireceğiz. Halkımızın gönlüne gireceğiz. Bugün bu ilçeye kazandırılan hizmetler AK Parti sayesindedir. Seçimlerin ülkemize, Karaman’ımıza, Taşeli yöresine ve ilçemize hayırlar getirmesini Rabbim’den diliyorum. AK Partili dava arkadaşlarımıza da bir mesajım olacak. Durmadan çalışmaya, bu davayı en iyi yerlere taşımaya, Reis’in önderliğinde kutlu davada yol almaya devam edeceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun.

 

Kaynak: (BHaber) - Başyayla Haber Editör: BHaber
Yorumlar
Haber Yazılımı