Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 15:57
 
Akdeniz meyve sineğine karşı hasattan sonra bunu yapın!
Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Akdeniz meyve sineğiyle ilgili mücadele yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.
Diğer-Arşiv Haberi
Akdeniz meyve sineğine karşı hasattan sonra bunu yapın!

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün Akdeniz meyve sineği hakkında web sitesinden yaptığı açıklamada sineğin tanımı, yayılışı, zararları ve sinekle mücadele yolları hakkında bilgi verdi. Buna göre hasattan önce olduğu gibi sonra da yapılması gerekenler var...
Müdürlüğün açıklaması şöyle:

 

AKDENİZ MEYVESİNEĞİ

Ceratiûs capitata Wied. (Diptera: Tephritidae)

 

 TANIMI VE YAŞAYIŞI

Erginleri, 4.5-6.0 mm boyunda, vücudun genel rengi sarımsı kahverengidir. Baş sarı, gözleri büyük, yeşil, madeni pırıltılı, kenarları kırmızıdır. Kanatları geniş olup, üzerinde siyah ve soluk kahverengimsi şeritler vardır. Dişilerin abdomenlerinin sonunda yumurta bırakmaya yarayan ovipozitörleri (yumurta koyma borusu) vardır .Yumurtaları mekik şeklinde ve beyazdır. Larvası beyaz ve bacaksız, baş tarafı sivri, arkası (abdomen sonu) ise küt bir yapıda olup, vücudu 11 segmentten oluşmaktadır. Pupa, koyu kahverenginde olup, fıçı şeklindedir

Zararlı, kışı toprakta pupa veya ağaç üzerinde kalan meyveler içinde larva olarak geçirir. İklim koşullarına göre ilkbahar sonu yaz başında çıkan erginler, beslen­dikten sonra meyvelerin vurma olgunluğuna (renk dönüşümünün görüldüğü yani olgunlaşma başlangıcı) gelmesinden itibaren, yumurtalarını meyve kabuğu altına ovipozitörleri ile açtıkları deliğe bırakırlar.

Açılan yumurtalardan çıkan larvalar meyvenin etli kısmı ile beslenerek üç dönem geçirir ve olgun larvalar kendilerini toprağa atarak, toprağın 2-3 cm derinliğinde pupa olurlar. Larva gelişmesi, özellikle sıcaklığa bağlı olarak 9-18 gündür. Pupa süresi yazın 10-12 gündür.

Çıkan erginler 4-7 gün beslendikten sonra eşey olgunluğuna erişir. Dişilerin yumurta bırakması için sıcaklığın 16°Cnin üzerinde olması gerekir ve bir dişi ömrü boyunca yaklaşık 200-300 yumurta bırakabilir. Erginin ortalama Ömrü doğal koşullarda 30-50 gündür.

Ege Bölgesinde yılda 4-5, Akdeniz Bölgesinde ise 7-8 döl verebilir.

 

 ZARAR ŞEKLİ, EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI

Akdeniz meyve sineği erginleri; turunçgil ve nar meyvelerinin vurma olgunluğuna geldiği dönemde yumurta bıraktıkları noktalarda sarımsı lekelere, olgun meyvelere yumurta bıraktıkları noktalarda ise kahverengimsi lekelere neden olurlar .

Akdeniz meyve sineğinim esas zararı larvaları tarafından yapılır. Konukçusu olduğu meyvelerin etli kısmında beslenen larvalar, meyvede yumuşama ve çöküntü meydana getirir. Bulaşık meyveler zamanından önce olgunlaşır ve dökülür

Yıllık zarar oranının bulaşıklık durumuna ve bölgelere göre değişmekle birlikte 5-80 olabileceği belirlenmiştir.

 

KONUKÇULARI

Polifag bir zararlıdır. Ülkemizde tespit edilen en önemli konukçuları limon çeşitleri hariç turunçgiller, kayısı, ayva, şeftali, incir, trabzon hurması, nar ve avokadodur. Tercih ettiği konukçuların mevcut olmadığı hallerde, armut, hintinciri, hünnap, elma ve bunların yabani türlerinde yaşayışını devam ettirebilme potansiyeline sahiptir.

     Kültürel Önlemler

-   Yeni tesis edilecek olan bahçelere ara konukçuluk eden şeftali, incir, trabzon hurması ve nar gibi meyveler dikilmemelidir.

-   Dökülen bulaşık meyveler toplanıp derin çukurlara gömülmelidir.

-   Hasattan sonra ağaçta meyve bırakılmamalıdır.

    

 İlaçlama zamanı

Akdeniz Meyve Sineği turunçgil ve nar çeşitlerinin olgunluk öncesi dönemlerinden, turunçgilde eylül-ekim ve narda ise ağustos-eylül aylarında, özellikle en erkenci çeşit olan Satsuma mandarinleri ile nar çeşitlerinin olgunlaşmasından önce meyvelerde vuruk kontrolü yapılır. Ayrıca, yukarıda belirtilen aylarda içerisinde cezbedici olarak Trimedlure bulunan Steiner ve benzeri plastik tuzaklar veya 2 Amonyum fosfat içeren McPhail tuzakları asılarak sinek çıkışları takip edilir.

Söz konusu kontrollerde ilk vuruk saptandığında veya tuzaklarda ilk sinek yakalandığında turunçgil ve nar meyveleri de ben düşme döneminde ise, hemen ilaçlamaya başlanır. İlaçlamadan sonra tuzaklarda sinek yakalanma devam ediyorsa 7-10 gün ara ile hasada 10 gün kalıncaya kadar ilaçlamaya devam edilir.

 Günlük sıcaklık 16°C,nin altına düştüğünde ilaçlama gerek duyulmaz

       İlaçlama yöntemi

Zehirli Yem Kısmi Dal İlaçlama yöntemi kullanılır; Hazırlanan "cezbedici+ insektisit" karışımı ağaçların güney doğusunda büyük bir dala (1-1.5 m2,lik alan) yapraklar iyice ıslanacak şekilde uygulanır. Zerrecikler yaprakların üzerinde belirgin olarak kalmalıdır. Ağaç başına ortalama 150 gr ilaçlı karışım uygulanır. Bir sıra ilaçlanır, bir sıra atlanır. İkinci ilaçlamada ise ilaçlanmayan sıralar ilaçlanır. Uygulamada başarılı olabilmek için zararlı ile bulaşık tüm bahçelerin ilaçlanması gerekmektedir.


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akdeniz, meyve, sineğine, karşı, hasattan, sonra, bunu, yapın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı