Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 12:35
 
Araştırmacı Yazar Mükremin Kızılca Başyayla Haber'de
Araştırmacı Yazar Mükremin Kızılca yazılarıyla Başyayla Haber'de...
Site Haberi
Araştırmacı Yazar Mükremin Kızılca Başyayla Haber'de

Ermenek'in tanınmış isimlerinden Mükremin Kızılca, yazılarıyla artık sitemizde olacak. 

Eserleri ve makaleleleriyle dikkat çeken yazar Kızılca, sitemize yazılarıyla zenginlik katacak.

 

Araştırmacı Yazar Mükremin Kızılca kimdir?

Mükremin Kızılca: 01 /07 / 1955 yılında Karaman Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesi Pınargözü Mahallesinde -Annesi yeni Mahalleden Kadir kızı Sultan Alkan, babası Pınargözü Mahallesinden Tobbaş Mehmet oğlu Mustafa oğlu Hüseyin Kızılca- dünyaya geldi.

İlköğrenimini kasaba merkez ilkokulunda 1968 yılında tamamladı. Orta öğrenimini dışardan Konya’da Karatay lisesinde bitirdi. 2010 - 2017 yılları arası) Eskişehir AÖF ilahiyat ve işletme fakültelerinden lisans diplomalarını aldı.

1969 yılında Konya’da aldığı ihzari ve tekâmül altından sonra 1974 yılında İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Emin Camii tekâmül kursunu bitirerek İslami ilimlerde ve Arapçada icazet aldı.

1975 yılında Karaman merkeze bağlı Ada köyü Kur’an Kursunda hasbi görevde bulunduktan sonra 1977 yılına kadar vatani görevini Sivas ve Kars’ta tamamladı.

1978 ila 1984 yıllarında Konya Kulu ilçesine bağlı Kırkkuyu köyünde Kur’an Kursunda görev yaptı.  12 Eylül’den sonra buradaki imamlığı sırasında iki buçuk ayda hafızlığını ikmal etti.

1985 ila 2010 yılları arasını Konya merkezde ticari faaliyetle geçirdi.

Bu arada 1996 yılında bir süre “İlmiyye İslami Araştırma Dergisi”ni yayımladı.

Şu anda Rasyonel Haber Gazetesinde ve Başyayla Haber sitesinde köşe yazarı olan Mükremin Kızılca; Arapça, Osmanlıca, Farsça ve Çağatay dillerinde çeviri yapmakta ve genel arşiv çalışmalarında bulunmaktadır.

Yazarın basılmış ve basılacak: İslami, Hatırat, Arşiv, Şiir, Sigara, Güncel ve Edebiyat dallarında 23 eseri ve binlerce makalesi bulunmaktadır.

1978’de Güneyyurt’tan Fadime Hanım’la evlenen Mükremin Kızılca’nın iki erkek bir kız, üç evladı vardır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Araştırmacı Yazar Mükremin Kızılca, Başyayla Haber yazarları
Yorumlar
Haber Yazılımı