Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 04:18
 
Başyayla'da iki farklı seçimde iki faklı MHP
31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde seçmenler üç yerel yöneticisini seçmek için sandık başına gitti. Başyayla'daki seçimlerde çoğu seçim bölgelerinde olduğu gibi partilerin seçimlere göre oylarında farklılık ortaya çıktı. Oy kaybeden parti ise MHP oldu.
Başyayla Haberi
Başyayla'da iki farklı seçimde iki faklı MHP

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde seçmenler üç yerel yöneticisini seçmek için sandık başına gitti. Başyayla'daki seçimlerde çoğu seçim bölgelerinde olduğu gibi partilerin seçimlere göre oylarında farklılık ortaya çıktı. Oy kaybeden parti ise MHP oldu.

 

Başyayla Merkezindeki il genel meclisi oyları ile belediye başkanlığı seçim sonuçlarını sizler için inceledik.

Rakamlar, MHP seçmeninin iki farklı seçimde farklı değerlendirme yaparak oy kullandığını ortaya koydu. Seçim sonuçlarına baktığımızda;

Başyayla merkezinde MHP belediye seçimlerinde 473 oy alırken, il genel meclisi seçimlerinde ise 102 oy kaybederek 371 oy aldı. MHP oylarındaki en büyük değişikler Başköy Mahallesi ve Kirazlıyayla Mahallesi'nde yaşandı. CHP, belediye başkanlığı seçiminde 13 oy alırken, il genel meclisi seçimlerinde oylarını 67 artırdı ve 80 oy aldı. AK Parti'nin oy artışı ise 2 oldu. İYİ Parti belediye başkanlığı seçimlerinde 17 oy alırken, il genel seçimlerinde oyunu 42'ye çıkardı.

 

En fazla oy kaybını Başköy Mahallesi'nden yaşadı

Başköy Mahallesi'nde belediye başkanlığı seçiminde 212 oy alan MHP, il genel meclis seçiminde ise 141 oy aldı. MHP'nin oylarının CHP ve İyi Parti'ye kaydığı görüldü. Belediye başkanlığı seçimlerinde Başköy Mahallesi'nden sadece 4 oy alabilen CHP, il genel meclis seçimlerinde ise 58 oy aldı. İYİ Parti belediye başkanlığı seçimlerinde 6 olan oyunu il genel meclis seçimlerine ise 26'ya çıkardı. AK Parti'nin de il genel meclisinde belediye başkanlığı oylarına göre 10 oy düşüş yaşadığı görülüyor. Sonuç olarak MHP bu mahallede belediye başkanlığı seçimlerindeki oylarına göre 71 oy kaybı yaşadı. 

 

Göztepe'de oyları arttı

Göztepe Mahallesi'nde ise MHP il genel meclisi seçimlerinde oylarını artırdığı görülüyor. Belediye başkanlığı seçiminde 52 oy alan MHP, il genel meclisi seçimlerinde oylarını 13 artırarak 65 oy aldı. Belediye seçimlerinde 80 oy alan AK Parti ise il genel meclisi seçimlerinde 67'ye geriledi. 

 

MHP'nin oylarındaki en büyük farklardan birisi de Kirazlıyayla Mahallesi'nde yaşandı. Belediye başkanlığı seçiminde 126 oy alan MHP, il genel meclisi seçimlerinde 41 oy kaybederek 85 oy aldı. AK Parti'nin belediye başkanlığı seçimlerinde 161 olan oyu ise 34 artarak 195'e yükseldi.

 

Şirindere Mahallesi'nde MHP'nin belediye başkanlığı seçimlerindeki 39 olan oyu il genel meclisi seçimlerinde 36'ya düşerken, AK Parti'nin 116 olan oyu ise 112'ye düştü. Şirindere'de il genel meclisi seçimlerinde diğer seçime göre CHP 6 oy, İYİ Parti ise 2 oy artış sağladı.

 

MHP, Yeni Mahalle'de oylarında değişiklik yaşamadı

Yeni Mahalle'de MHP'nin iki seçimde de aynı oy (44) sayısında olduğu görüldü. 

 

Bu sonuçlara göre iki seçim arasında ilçe merkezinde MHP'nin oylarında 102 oy farkı ortaya çıktı. Kuşkusuz bu oy farkının yaşanmasında il genel meclisi üyesi adaylarının hangi mahalleden olduklarının büyük bir faktör olduğunu belirtmek gerekiyor.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başyayla'da, iki, farklı, seçimde, iki, faklı, MHP,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Başyayla'da iki farklı seçimde iki faklı MHP
Yorumlar
Haber Yazılımı