Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 23:34
 
Başyaylalı kiraz üreticilerine önemli uyarı
Başyayla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kiraz Sineğine karşı için yapılacak mücadele zamanının geldiği konusunda üreticileri uyardı.
Başyayla Haberi
Başyaylalı kiraz üreticilerine önemli uyarı

Karaman'ın kiraz ambarı olan Başyayla İlçesinde kiraz yetiştiriciliği geçim kaynağı açısından büyük önem arz ediyor. Kiraz yetişticiliği açından ilaçma zamanının geldiği şu günlerde Başyayla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden Kiraz Sineği (Rhagoletis cerasi) ile mücadele için üreticilere uyarı geldi.

 

Kiraz sineği zararlısının popülasyon yoğunluğunun kontrol altında tutulması, oluşturacağı verim kayıpları ile kalite düşüşünün önlenmesi için ilaçlama yapmak gerekiyor.
 

Geç kalınmadan ilaçlama yapılmalı

Başyayla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "İlçemizde tarımsal üretim ve Kiraz Yetiştiriciliği açısından büyük önem arz eden Kiraz Sineği zararlısının popülasyon yoğunluğunun kontrol altında tutulması ve oluşturacağı verim kayıpları ile kalite düşüşünün önlenerek üreticilerimizin ekonomik kayıplarının önüne geçilmesi amacıyla zirai mücadelenin başlanması gerekmektedir. Kiraz Sineğinin larvaları meyvelerin etli kısmında beslenerek meyvelerin bozulmasına ve zamanından önce dökülmesine neden olduğu gibi hasat edilen kurtlu meyvelerin pazar değeri düşer. Bu zararlı ile mücadelede meyvelere ben düştüğü zaman ilaçlama yapılmalıdır. İlçemiz genelinde "Kiraz Sineği" yani kiraz iç kurdu olarak bilinen zararlının mücadele zamanı gelmiştir. Ben düşme dönemine giren kiraz bahçelerinde geç kalınmadan mücadeleye başlanması, oluşması muhtemel kayıpları önleyecektir. 

 

Başyayla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde Görevli Ziraat Mühendisi Ömer Faruk Kökcüler yaptığı açıklamada "Kiraz Sineği için yaptığımız Tuzak Kontrolü ve Uyarı Sistemlerini ; Elma İç Kurdu, Akdeniz Meyve Sineği ve Zeytin Sineği içinde Müdürlüğümüzce uygulamaktayız. Söz konusu ilaçlamalarda ilaçlar mutlaka önerilen dozlarda kullanılmalı ve ilgili ilaçlama talimatlarına riayet edilmelidir. Pestisit zehirlenmelerinin yaşanmaması amacıyla ilaçlama esnasında yeme içme yasağına, ayrıca maske, tulum ve gözlük türü koruyucu malzeme kullanılmasına dikkat edilmelidir" dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı