Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 16:25
 
Çay ocağından, kurumsal firmalarda üst düzey yöneticilik ve patronluğa uzanan uzun yol
EkoTaşeli bölümüne Başyayla'nın tanınmış iş insanlarından Mahmut Tulan ile başlıyoruz. Hedefi ne, Başyayla hakkında neler düşünüyor, en büyük hayali...
EkoTaşeli Haberi
Çay ocağından, kurumsal firmalarda üst düzey yöneticilik ve patronluğa uzanan uzun yol

EkoTaşeli Bölümünde ilk konuğumuz Başyayla’nın yakından tanıdığı bir isim.  Sayın Mahmut Tulan ile ekonomi dünyasından konuşacağız. Başyayla Emlak Otomotiv firmasının sahibi Mahmut Tulan’la gerçekleştirdiğimiz söyleşi…

 

Bizi kırmadığınız için teşekkür ederiz Mahmut Bey.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1968 Yılında Karaman’a bağlı Başyayla ilçesinde doğdum. İlk ve ortaokulumu Başyayla ‘da okudum. 1985 yılında Konya ya yerleştim. 1989 Yılına kadar değişik özel sektörlerde çıraklık ve kalfalık yaparak 1989 yılında askerlik görevimi gittim. Asker dönüşü 1991 yılında evlendim. Dört çocuk babasıyım.

Mahmut Tulan

İş hayatına girişiniz nasıl oldu?

1991 yılında kendime ait çay ocağı, kuruyemiş vs. gibi dükkanları işlettim. 1993-2002 yılları arasında Koç Holding’e bağı Otokoç firmasında 9 yıl satış danışmanı ve satış yönetmeni olarak çalıştım. 2002 yılı ile 2017 yılları arasında (15 yıl) Konya Mitsubishi ve Subaru Konya Bayisi SEFER A.Ş.’de Genel müdürlük görevini yürüttüm. 2017 yılı 1 Mayıs itibarı ile emekli olarak görevimden ayrıldım. 2017 ağustos ayında gayrimenkul, emlak, otomotiv üzerine kendi iş yerimi açtım. Şu an kendi iş yerimi yönetmekteyim.

Mesleğinizi seçmede etkili olan faktörler nelerdir?

O yıllarda ülkedeki yoksulluk, memleketimizdeki (Başyayla’mızdaki) kısır döngü, kıtlık ve zor geçim şartları çocukluk dönemimizdeki durumlar maalesef Başyayla nüfusunu göçe zorlamıştı. Yol parası bulup Konya, İzmir vs. gibi yerlere gitmeyi kurtuluş olarak görüyorduk. Biz de aynı şekilde Başyayla’mızı terk ettik. Çıraklık dönemi ve çay ocağı kuruyemiş dükkanı açarak ticarete adım attık; ancak o dönemde yine ekonomik krizler esnafı da vurdu. Otomotiv sektörünün süreklilik arz etmesinden dolayı otomotiv sektörüne başladım.

Mahmut Tulan

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz? 

Firmamız Başyayla Emlak Otomotiv olarak ve firma ismimizi de tescil ettirerek, gayrimenkul (ev, arsa, tarla, dükkan, otomotiv) üzerine iş yerimizde ben dahil 3 personel ile işimizi yapmaya çalışıyoruz.

Kısa ve uzun vadede sizin ve firmanızın planlaması nedir?

Firmamızı bölgemiz nezdinde kurumsal olarak yönetip tecrübeli personelimiz ile yolumuza devam etmek istiyoruz.
 

Firmanızı diğer rakiplerinden ayrı kılan nedir?

Bölgemizde bizim ile aynı işi yapan 1800’ü resmi bir o kadar da merdiven altı dediğimiz gayri resmi işletme bulunmaktadır. Her köşede bu işi yapan işletmelere rastlamak mümkün.  Bizim bu işte başarılı olmamız, yaklaşık 24 yıl kurumsal firmalarda yöneticilik yaparak iş idaresi, personel idaresi ve dürüst çalışarak almış olduğum tecrübeleri şu an ki işim olan Başyayla Emlak olarak değerli müşterilerimize yansıtmak olacaktır.

Mahmut Tulan

Türkiye ekonomisine değinecek olursak…

Türkiye ekonomisi hakkında genel görüşünüz nedir?

Türkiye ekonomisi 2002 yılından bu yana tek parti hükümeti tarafından yönetilmekte olup, 2012 yılına kadar cari dengeler gayet olumlu sonuçlar verdi; ancak 2012 yılından sonra bazı dengelerde durağanlaşmalar meydana gelmiştir. Dolayısıyla Dünyadaki kritik dalgalanmalar toplumsal olaylar ve bazı bölgelerdeki saldırganlık sömürgelik duygularının tekrar artması şu an için soğuk savaş dönemlerine doğru gittiğini görüyoruz. Bu da son 2 yıldır ülkemizde ciddi anlamda ekonomimiz üzerinde yoğun baskı yaratmaktadır. Burada bir miktarda iktidarın yorulmasına bağlı olarak da düşünülebilir. Şu an ülke ekonomisi dört dörtlük deme şansımız yok. Hatta bazı sektörlerde kriz bile var; ancak bazı konular kritik, basit kararlarla düzelebiliyor. Örneğin; Merkez Bankasının başında bulunan yöneticinin değişmesi basit bir hadise gibi gözükse de anında banka faizleri ciddi anlamda düştü. Bu da ekonomiyi az da olsa düzeltme yolunda bir adımdır. Kısaca istenirse bu ekonomi muhakkak düzelir. Bunu da Ankara’daki hükümet yönetiminin yapması gerekir. Bu durumda ekonomimizin düzeleceğini ümit ederek işimize dört elle sarılıyoruz.

Türkiye ekonomisindeki en önemli sorun olarak neyi görüyorsunuz?

Siyasilerin yıllardan beri birbiri ile iletişim yapmamaları yanlışa doğru, doğruya yanlış diyerek ve birbirleri ile istişare yapmamaları siyasi yönetiminde “Her şeyi biz biliriz” demeleri ve komşularımızla iyi ilişkilerin olmaması gibi.


Türkiye ekonomisini artıları nelerdir?

Benim gözümde Türkiye’de IMF’ye borcumuz olmaması, sağlık sektörü ve ulaşımın gayet iyi olması.

Mahmut Tulan

Mahmut Bey, biraz da ilçemiz Başyayla hakkında da konuşalım istiyoruz…

Başyayla hakkındaki genel düşünceleriniz nelerdir?

Başyayla doğduğum, büyüdüğüm, annemin babamın hala Başyayla’da yaşaması doğal tabiatı özellikle havası, suyu, yeşilliği ile insanların Taşeli olarak değerlendirdikleri; halkının tutucu, saf ve temiz olması hasebi ile asla benim için vazgeçilmez bir yerdir.

Başyayla’nın ekonomik anlamda neler yapması gerekiyor?

Öncelikle Başyayla’mızda nüfusun dağılmaması için öncelikle göçün önlenmesi gerekiyor. Bu doğrultuda gençlerimiz metropol şehirlere gidip oradaki yaşantıya bakıp kendilerine geçici de olsa iş bulup yerleşmektedirler. Bunu engellemek için Başyayla’nın şuan ki geliri maalesef belediye personel maaşına bile yetersiz kaldığını düşünüyorum. Acil olarak devlet büyükleri ile buraya kalıcı istihdamı çok olan bir veya birden fazla yatırımın ivedi şekilde yapılması gerekiyor. Ayrıca Başyayla’nın en iyi geliri olan meyveciliğin geliştirilerek halkın emeğinin helak olmamasını sağlamak gerekiyor. İkinci husus Başyayla’mızın dağı, bayırı, merası hayvancılık için çok ideal olup halkı hayvancılığa yönlendirilmesi kaçınılmaz bir husustur.

İş insanı olarak ilçenin en önemli sorunları olarak neleri görüyorsunuz?

İstihdam, halk eğitim merkezi, tarım ve hayvancılıkla insanların bilgilendirilmesi için sık sık tekrarlanan seminerler verilmesi.

Başyayla’yı hangi aralıklarla ziyaret ediyorsunuz?

15 günde bir yani ayda iki defa.

Mahmut Tulan

İş hayatının dışına çıkalım biraz da…

Mahmut Bey boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gezerek. (tarih, turizm, doğa)

Hobileriniz nelerdir?

Günlük gazeteleri okumak, müzik dinlemek ve dağ bayır, manzarası bol yerleri gezmek.

İş hayatında başarılı olmak için sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

Sabır, dürüstlük, imkanları iyi kullanmak, piyasa koşullarında güven zedelemeden güvenilir insanlarla ticaret yapmak ayrıca erken yatıp erken kalkmak. İnsan kaynaklarını iyi kullanmak, piyasa koşullarını iyi takip etmek.

İşinizin zorlukları nelerdir?

İnsan ilişkilerim daha önceki sektörlerde tecrübem olduğu için çok fazla zorluk çekmiyorum.

İşinizin en sevdiğiniz tarafı nedir?

İnsanları ev, dükkan, arsa sahibi yaparak; tapudaki mutluluklarını izlemek en sevdiğim tarafı.

Bu sektörde olmasaydınız hangi mesleği düşünürdünüz?

Tur rehberi olmak.

Gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

İşimi büyüterek piyasa koşulları düzeldikten sonra yap-sat yaparak insanları ev sahibi yapmak.

 

Mahmut Tulan

Mahmut Bey, sorularımıza içtenlikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz. Şimdi de kısa kısa soru-cevap turu yapalım istiyoruz.

Tabi buyurun…

Tuttuğunuz takım?
Galatasaray
En sevdiğiniz renk?
Mavi
Ne tür müzik dinlersiniz?
Halk müziği ve özgün müzik.
İzlemekten keyif aldığın TV programları nelerdir?
Açık oturum, hayvanlar alemi, spor ve bazı diziler.
Tavsiye edeceğiniz bir kitap?

Hayatta en çok kıymet verdiğin insan?

Ailem.
Hayvan besliyor musunuz?

Evet; muhabbet kuşu.  Ev imkanı uygun olsa köpek ve kediye bayılırım.

Sizin için olmazsa olmaz nedir?

Başta sağlık.

Vazgeçemediğiniz yemek nedir?

Kuru fasulye, sebzeli bulgur pilavı.

Günde kaç saat uyursunuz?

6-7 saat

Örnek aldığınız kişi?

Eski patronlarım. (Atatür CANTAŞ- Sefer DURMAZ)

En büyük hayaliniz?

Bir ada da sevdiklerimle doğa ve deniz ile baş başa kalmak.

Sitemiz Başyayla Haber haber hakkında görüşlerinizi de merak ediyoruz efendim. Takip ediyor musunuz, sitemiz hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Sitenizi takip ediyorum, elinize kolunuza, yüreğinize, kaleminize sağlık. Sayenizde Başyayla ve çevresindeki olayları takip edebiliyorum.
 

Son olarak eklemek istedikleriniz…
Başyayla’yı ve Başyaylalıyı çok seviyorum.

 

Mahmut Bey, bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ediyor, iş hayatınızda başarılar diliyoruz.

Ben de sizlere teşekkür ediyor yayınlarınızdaki başarılarınızın devamı diliyorum.

 

---

Başyayla Emlak & İnşaat & Otomotiv hakkında

Konya Merkez'de Ağustos 2017'de açıldı. Firma; emlak, inşaat ve otomotiv sektöründe hizmet veriyor. 

BAŞYAYLA EMLAK & OTOMOTİV

Kaynak: Editör:
Etiketler: mahmut tulan, başyayla emlak,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı