Haber Detayı
27 Ocak 2019 - Pazar 22:47
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Karaman'da
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, incelemelerde bulunmak ve bir dizi programlara katılmak üzere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Lütfi Elvan ile birlikte Karaman'a geldi.
Karaman Haberi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Karaman'da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, incelemelerde bulunmak ve bir dizi programlara katılmak üzere AK Parti Genel Başkan  Yardımcısı Sayın Lütfi Elvan ile birlikte Karaman'a geldi.

 

Valiliğe gelişinde il protokolü tarafından karşılanan Bakan Kurum, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Valilik makamına geçti. Bakan Kurum’un Valiliğe gerçekleştirdiği ziyarete; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Karaman Milletvekilleri Dr. Recep Şeker ve Av. Selman Oğuzhan Eser, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Toplu Konut İdaresi Başkanı Ömer Bulut, bakanlık bürokratları ve il protokolü katıldı. Ziyaretin sonunda Vali Fahri Meral günün anısına Bakan Kurum ve Genel Başkan Yardımcısı Elvan’a kilim hediye etti.
 
Bakan Kurum daha sonra ilçe ve belde belediye başkanı ve başkan adaylarının katıldığı geniş kapsamlı il değerlendirme toplantısına katıldı. Toplantının ardından Bakan Kurum basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Karaman’da yapılan yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Karaman’ın İpek Yolu güzergâhı üzerinde bulunan, tarihi, sanayisi, tarımı, kültürüyle bölgede istihdam kapısı açmış önemli bir şehir olduğuna dikkati çekerek "Şehrin bulunduğu konumdan daha iyi seviyelere çekilmesi adına birçok karar aldık. Öncelikli olarak belediyemizin bulunduğu yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda önemli bir kentsel dönüşüm, kentsel yenileme projesine başlıyoruz. Bu kentsel dönüşüm ve yenileme projesi kapsamında alanda bulunan, Karaman’a, Karaman’ın tarihine, kültürüne yakışmayan yapıların şehir dışına taşınması suretiyle bu bölgenin dönüşümünü ve yenilenmesini gerçekleştirmiş olacağız. Karaman için çok önemli olan millet bahçesi projesi de yine Bakanlığımız Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle inşası gerçekleştirilecek" dedi.
 
Karaman'a yeni stat yaptıklarını, eski stadyumun bulunduğu alana da kent için bir ‘Millet Bahçesi’ daha yapacaklarını söyleyen Bakan Kurum, sıfır atıkla ilgili kentte önemli adımlar atacaklarını belirterek, yaklaşık 13 bin kamu kurum ve kuruluşta sıfır atık uygulamasına geçildiğini ifade etti. Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde devam eden proje kapsamında Karaman’ın ‘Pilot Bölge’ ilan edildiğini söyleyen Bakan Kurum, Bu pilot bölge çerçevesinde Karaman’ımızda bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının sıfır atık uygulamasına geçmesi amacıyla da Valiliğimizle birlikte ortak bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışma çerçevesinde çok kısa zamanda Karaman’daki tüm kuruluşlarımız sıfır atık sistemine geçmiş olacaklar." diye konuştu.
 
İstiklâl Savaşı kahramanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın ölüm yıldönümü olduğunu hatırlatan Kurum, “Kahraman Paşamızı rahmetle, minnetle yad ediyoruz. Bugün birçok projeye karar aldık ama en önemli projemiz de Kâzımkarabekir ilçemize Paşamızın adını yaşatacak bir kültür merkezi yapacağız.” dedi. Şehrin kalkınması için planladıkları projeleri anlatan Kurum, çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.
 
Bakan Kurum açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çevre, ve, Şehircilik, Bakanı, Murat, Kurum, Karaman'da,
Yorumlar
Haber Yazılımı