Haber Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 22:17
 
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96'ncı yıl dönümü kutlandı
Cumhuriyetin ilanının 96'ncı yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Karaman'da da düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Karaman Haberi
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96'ncı yıl dönümü kutlandı


Vali Fahri Meral’in Valilik Makamında tebrikleri kabul etmesi ile başlayan kutlama programı daha sonra Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda devam etti. Buradaki kutlamalar öncesinde Vali Fahri Meral, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ile birlikte meydanda bulunan öğrencilerin ve vatandaşların Cumhuriyet Bayramını kutladı.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden kutlama programında bir konuşma yapan Vali Fahri Meral, 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadelenin Türk Milleti’nin inanç ve azmiyle başarıyla sonuçlandığını belirterek, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulduğunu söyledi. 
 
Cumhuriyetin, Türkiye’nin muasır ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesi olduğunu dile getiren Vali Meral; Cumhuriyetin tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılmasının ve sonsuza kadar yaşatılmasının ortak sorumluluk olduğunu söyleyerek Milletimizin, bu bilinç ve inanç doğrultusunda, kendisini muasır dünyayla buluşturan Cumhuriyeti korumaya ve yaşatmaya kararlı olduğunu ifade etti. 
 
Konuşmasında milli birlik ve beraberliğimizi önemine değinen Vali Fahri Meral, “Halkımızın her kesiminin birlik ve bütünlük içinde gösterdiği gayretlerin, demokratik devlet anlayışımızın bir ürünü olarak gelişmemize yansıdığını unutmamalıyız. Devlet ve millet olarak elde ettiğimiz her başarıda, bir zamanlar kağnıları başında, yırtık çarıkları ile düşmana karşı savaşan askerlerimize silah ve cephane götüren isimsiz kahramanların, bu vatan uğruna çarpışarak can veren şehitlerimizin ve gazilerimizin kanları olduğunu unutmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Vali Fahri Meral konuşmasının sonunda “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96 ncı yıl dönümü vesilesi ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşı kahramanları olmak üzere bütün şehitlerimizi, gazilerimizi, rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları daha sonra öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine dair şiirlerin okunması ve halk oyunları gösterileri ile devam etti. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği kutlama programı; düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere Vali Fahri Meral ve protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesi ve tören geçişinin ardından sona erdi.
 
Kutlama programının ardından Vali Fahri Meral, bir araya geldiği vatandaşlarla bir süre sohbet etti.
 
Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen kutlama programına; Vali Fahri Meral’in yanı sıra Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Nuri Özbey, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ercan Oktay, Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı İsmail Şahin, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri,  sivil toplum kuruluşu temsilcileri askeri erkân, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhuriyetimizin, kuruluşunun, 96'ncı, yıl, dönümü, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı