Haber Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 16:16
 
Dental İmplant Tedavisi
Diş çürüğü ve travma benzeri nedenlerle ağızda kaybedilen dişlere eski görselliğini ve işlevini yeniden kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen vidalardır. Bu vidalar, diş kökünü taklit ederler. Dental implantlar, titanyumdan imal edildiklerinden vücudumuzla biyolojik uyum yakalarlar.
Sağlık Haberi
Dental İmplant Tedavisi

Diş kökünü birebir taklit etmeleri, onların geleneksel kron, total protez(takılıp çıkarılabilen protez) ve köprülere nazaran daha konforlu, daha sağlıklı olmalarını ve estetik görünmelerini sağlar.

İmplantların Faydaları Nelerdir?

• Yalnızca eksik dişlerimizin olduğu bölgeye uygulandıklarından, ağzımızdaki diğer dişlere hiçbir işlem yapılmaz.

• Geleneksel köprülere ve total protezlere göre daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduklarından, implant tedavisinden daha konforlu ve daha başarılı bir sonuç elde edilir.

• Diş kayıplarının olduğu bölgede maalesef ki kemik erimesi daha kolay ve daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Dental implantlar, yerleştirildikleri yerde kemiği aktive ettiklerinden kemik erimesini de durdurur ve yavaşlatırlar.

Sağlık durumum implant yaptırmak için uygun mu?

Hastaların kanal tedavisi, diş çekimi vb. diğer dental tedavileri yaptırmalarına engel olan bir sağlık problemleri yoksa hastalar, implant tedavisi de yaptırabilirler.

Genel sağlık durumu pek iyi olmayan hastalar, kendi hekimlerine tetkik yaptırmalı, hasta sağlığını yakından takip eden hekimlerden dental implant tedavisi için uygun olduklarına dair özel bir onay almalıdırlar.

Kontrol edilebilir diyabet hastaları, kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalar, kalp hastaları; yalnızca tıp doktorlarından yazılı onay aldıktan sonra implant tedavisi yaptırabilirler.

İmplant yapılırken acı duyar mıyım?

İmplant tedavisi, lokal anestezi altında gerçekleşir. Yani hastalar, işlem esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezler. Kemik yoğunluğu yüksek olan hastalarda 10-15 dakika gibi kısa bir sürede bir adet implant yapılabilir.

Kemik yoğunluğu az olan hastalarda bu süre uzayabilir. Öncelikle kemik oluşturma işlemi yapılır, ardından implant tedavisine başlanır. İmplant tedavisinden sonraki birkaç gün dişte ödem ve ağrı hissedilebilir.

İmplantın ömrü ne kadardır?

Yapılan pek çok araştırma sonucuna göre dental implantların ömrü ortalama 30 yıldır. Kullanılan markalara ve kaliteye göre değişmekle birlikte dental implantlar ömür boyu kullanılabilmek için tasarlanmıştır.

Ancak implantların ömür boyu ya da uzun yıllar kullanılabilmesi için hasta, ağız hijyenine maksimum özen göstermelidir.

Aynı zamanda implant hastaları, senede bir kez mutlaka rutin diş hekimi kontrollerini yaptırmalıdırlar.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/implant

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dental, İmplant, Tedavisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı