Haber Detayı
19 Aralık 2020 - Cumartesi 10:48
 
En Hızlı Şekilde Batık Tırnak Tedavisi
En Hızlı Şekilde Batık Tırnak Tedavisi
Yaşam Haberi
En Hızlı Şekilde Batık Tırnak Tedavisi

 

En acı veren sağlık sorunlarından bir tanesi şüphesiz tırnak batmasıdır. Tırnak batması, tırnağın keskin olan kısmının tırnağın sonuna ya da yanındaki derinin dibine batması sonucunda oluşmaktadır. Genellikle ayakta oluşan bu rahatsızlık, insanlara dayanamayacağı derecede acılar verebilmektedir. Eğer ki ilk safhalarında tırnak batmasını fark edebilirseniz, evde tırnak batması tedavisi uygulayabilirsiniz.

Fakat fark etmeniz biraz zaman alırsa, bu durum sizin için olumsuz olmaktadır. Çünkü canınız daha fazla acıyabilir ve sonunda kangren olabilirsiniz. Cerrahi müdahaleye gerek olmadan evde sıcak suda ayaklarını bekletin. Bu işlemi 4 kez gün boyunca uygulayın.  2 kez sabunlu suyla yıkayın Ayağınızın temiz ve kuru kalmasını sağlayarak bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. 

Tırnak Batmasının Belirtileri Nelerdir?

Batık tırnak tedavisi uygulaması yapacak kişiler öncelikle tırnak batmasının belirtilerini izlemelidir. Tırnak batmasının belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Tırnak yatağında hassasiyet oluşması
  • Tırnak çevresinde oluşan şişlik
  • Tırnak çevresinde oluşan kızarıklık

Tırnak çevresi etrafındaki dokuda ısı artması ve akıntı oluşması, tırnak batmasının en belirgin belirtilerindendir. Bu belirtiler daha ciddi boyutlara da ulaşabilmektedir. O zaman mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Parmakta oluşan rahatsızlık ve ağrı hissi, tırnak yatağında irin bulunması ve bunun yayılması eğilimi durumlarında mutlaka doktorla görüşmek gerekmektedir. Tedavinin gerçekleştirilebilmesi için belirtiler çok önemlidir. İyi takip yaparak rahatsızlığı kısa sürede atlatabilirsiniz.

Tırnak Batması Ameliyat Gerektirir Mi?

Tırnak batması tedavisi bazı durumlarda yeterli olamayabilir. Bu durumlarda ameliyat gerekmektedir. Ameliyatla şiddetli batık tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Batan tırnağın bir kısmı ya da tamamı ameliyat sayesinde çıkarılabilmektedir.

Tırnak batması ameliyatlarını doktor öneriyorsa, evde yapılan tedavilerin yeterli olmayacağına karar vermiştir. Bu nedenle sizi ameliyat etmek isteyebilmektedir. Tırnak batması öykünüz sık sık tekrarlanıyorsa ameliyat kaçınılmaz hale gelmektedir. Aksi takdirde hasta bu rahatsızlığından kurtulamamaktadır. Ameliyat öncesinde ilk olarak ayak temizlenmektedir. Daha sonra anestezik uygulamayla ayak uyuşturulur.

Tırnak batmasının olduğu kısımdan tırnak kökünün olduğu yere kadar bir kesim gerçekleştirilir. Kanama turnike yardımıyla engellenir. Ameliyat esnasında bazı teknolojik cihazlardan da yardım alınabilmektedir. Bu o kişinin tırnak batmasının ne seviyede olduğuna bağlıdır.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı