Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 14:44
 
Göktepe Belediyesi terk edilen araziye nohut ekti, ürün satışına başladı
Orta Toroslarda 40 yıldır ekilmeyen arazilerde üretim seferberliği başlatan Göktepe beldesinin belediye başkanı Mustafa Doğan, gönüllülerle ekilen nohutların hasadını şenlik havasında yaptı, satışını da festivalde yaptı. Nohut üretiminden elde edilen gelir ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olacak...
Sarıveliler Haberi
Göktepe Belediyesi terk edilen araziye nohut ekti, ürün satışına başladı

Karaman'ın Sarıveliler ilçesine bağlı Göktepe beldesinin CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Doğan, göreve gelir gelmez üretim seferberliği başlattı. Köylülerin 40 yıldır ekmediği tarım arazilerine yöre halkının gönüllü çalışmasıyla nohut ekimi yaptıran Belediye Başkanı Doğan, yine gönüllülerin çalışmasıyla şenlik havasında nohutların hasadını tamamladı. Öğrencilere burs olarak dağıtılması planlanan Göktepe Belediyesi'nin nohutları, 14 Eylül Cumartesi günü düzenlenen Doğal Ürünler Festivaliyle tüketiciyle buluştu.

Göktepe Belediyesi terk edilen araziye nohut ekti, ürün satışına başladı

40 yıldır ekilmeyen araziye imeceyle nohut ekildi

Öğretmen kökenli bir belediye başkanı olan Doğan, daha göreve gelmeden önce bölgedeki üretim potansiyelini araştırarak yörenin gençleriyle yapılabilecekleri tartıştı. Yöre köylülerinin de desteğini alan Doğan, göreve gelir gelmez hazırladığı üretim seferberliği projesini uygulamaya başladı. İlk iş olarak Esentepe Mahallesi yakınında bulunan ve 40 yıldır ekilmeyen köylülere ait arazilere geçtiğimiz mayıs ayında 60 dekarlık nohut ekildi. Tamamen gönüllülerin çalıştığı nohut ekiminin ardından, 1600 metreye yaklaşan yükseklikteki araziyi yabani hayvanlardan korumak için gençler gönüllü olarak nöbet tuttular.

Göktepe Belediyesi terk edilen araziye nohut ekti, ürün satışına başladı

Nohut hasadı türkülerle halaylarla yapıldı

Ağustos sonunda olgunlaşan nohutlar, kadın-erkek gönüllülerin katılımıyla yapılan hasat şenliğinde toplandı. Türküler-halaylar eşliğinde toplanan nohutlar işlenip satışa hazır hale getirilirken üründen elde edilen gelir de bölgenin ihtiyacı olan öğrencilerine burs olarak dağıtılacak.

Göktepe Belediyesi terk edilen araziye nohut ekti, ürün satışına başladı

Boş arazileri ürünlerle dolduracaklar

Belediye Başkanı Mustafa Doğan'ın yeni hedefi, tıpkı eski günlerdeki gibi bölgedeki boş arazileri ürünlerle doldurmak. Önümüzdeki yıl 130 dekarlık buğday ekimi planlanırken, bunun yanı sıra alternatif olarak yörenin coğrafyası ve iklimine uygun tıbbi ve aromatik bitkiler üretilecek. Lavanta, kapari, salep orkidesi ve aranoya gibi türler bunlardan bazıları.

Göktepe Doğal Ürünler Festivali

Doğal Ürünler Festivali düzenlendi

Göktepe'de 14 Eylül’de Doğal Ürünler Festivali düzenlendi. Göktepe Belediyesi'nin organize ettiği festival gece yarısına kadar sürdü. Festivalde, şenlik havasında hasat edilen nohutların da aralarında bulunduğu yörenin ürünleri tüketiciyle buluştu. Resim sergisi, kermesler, tekstil atölyesi, halk oyunları ve konserlerle renklenen festivalde ayrıca 'halk yemeği' de verildi. Ses sanatçı Çiğden Taştan'ın konser ile sona eren festivalde Göktepe ve çevresinde üretilen doğal ürünler de tüketicilerin ilgisine sunuldu. Göktepe’nin doğal ürünleri ayrıca belediyenin organizasyonuyla internet satışıyla da tüketicilere ulaştırılacak.

Göktepe Doğal Ürünler Festivali

Göktepe Doğal Ürünler Festivali

Doğal ürünler internette satışta
Göktepe Belediyesi nohutlarının satışını şimdilik E-PTT AVM  üzerinden, ham bezden yapılan doğaya zararı olmayan torbalarla gerçekleştiriyor. Sitede GÖKTEPE DOĞAL ÜRÜNLERİ adıyla yapılan satışlardan elde edilen gelir öğrencilere öğrenim bursu olarak geri dönecek.

Satış linki: http://www.epttavm.com/magaza/goktepedogalurunleri

Göktepe Doğal

Göktepe Belediyesi, beldede dayanışmayı sağlayarak, toplumda kaybolan imece kültürünü yeniden canlandırmak istiyor.

 

Kaynak: (BHaber) - Başyayla Haber Editör: BHaber
Etiketler: Göktepe Belediyesi, göktepe doğal, mustafa doğan,
Yorumlar
Haber Yazılımı