Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 22:27
 
İpek’ten İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü mesajı
AK Parti Başyayla Belediye Başkan Adayı Ahmet İpek 12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başyayla Haberi
İpek’ten İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü mesajı

AK Parti Başyayla Belediye Başkan Adayı Ahmet İpek 12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

İpek mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 98. yıldönümünü anıyoruz. TBMM’nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, büyük şair Mehmet Akif Ersoy’ un yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.

 

İstiklâl Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif, İstiklâl Savaşında Türk milletinin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. İstiklâl Marşımız tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan, edebiyatımızın seçkin bir yazılı örneğidir. İstiklal Marşı bu tarihi şahlanışın, onur ve gurur mücadelesinin parlak bir anıtıdır.

 

İçinde yaşadığı toplumun değerlerini çok iyi bilen Merhum Ersoy, İstiklal Marşı'yla milletimizin duygu ve düşüncelerine tercüman olmuştur. O sıkıntılı dönemlerde toplumun bir ferdi olarak sıkıntıları derinden yaşayan Mehmet Akif, inancını hiçbir zaman kaybetmemiş, Anadolu'yu dolaşarak halkımıza güç ve moral aşılamış, milli mücadeleye değerli katkılarda bulunmuştur. Bizlere düşen görev de milli değerlerimize sıkı sıkıya bağlanmak, birlik ve beraberliğimizi korumak, şer odaklarına karşı “Güçlü Türkiye” mesajını her zaman vermektir. Milli birlik ve beraberliğimize, değerlerimize sahip çıktığımız sürece kazanan Türkiye olacaktır.

 

İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Meclisi’nde kabulünün 98. yılı nedeniyle milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u,  vatan ve bayrak uğruna şehit ve gazi olan kahramanlarımızı rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İpek’ten, İstiklal, Marşının, Kabulü, ve, Mehmet, Akif, Ersoy'u, anma, günü, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı