Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 17:02
 
Karaman'da sanayi sicili belgeli firma sayısı ve ilçelere göre dağılımı
Mevlana Kalkınma Ajansı Karaman Yatırım Destek Ofisi tarafından 2018 yılı verileri kullanılarak hazırlanan raporda Karaman'daki sanayi sicili belgeli firma sayısı ve ilçelere göre dağılımına yer verildi.
Karaman Haberi
Karaman'da sanayi sicili belgeli firma sayısı ve ilçelere göre dağılımı

Karaman'daki sanayi sicili belgeli firmalara ilişki raporda yer alan veriler şöyle:

 

Karaman İl genelinde Karaman Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü 2018 yılı verilerine göre 416 adet sanayi sicil belgesine haiz işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerde, sanayi sicil belgelerine göre toplamda 18.234 kişi istihdam edilmektedir. Sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin 357’si Merkez’de, 34’ü Ermenek’te, 11’i Ayrancı’da, 9’u Kazımkarabekir’de, 4’ü Sarıveliler’de, 1’i Başyayla’da faaliyet göstermektedir.

 

Sanayi Sicil Belgeli İşletmeler İstihdam Lideri İlk 20 Firma
Sanayi sicil belgelerine göre istihdam verileri incelendiğinde, gıda imalat sektörünün bir alt kolu olan bisküvi sektörünün istihdamda önemli bir konumu olduğu görülmektedir. İlk 20 işletme arasında İl Merkez’i dışında Kazımkarabekir ve Ermenek ilçelerinden de 1’er firma listede yer almaktadır.

Karaman'da Sanayi Sicil Belgesine Göre İstihdamda İlk 20 İşletme

 

Sanayi Sicil Belgeli İşletmelerin Sektörel Dağılımı
Sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin sektörel dağılımı incelendiğinde, 1. sırada 21,82 oran ve 91 işletme ile gıda ürünleri imalat sektörünün yer aldığı görülmektedir. Bu sektörü 69 işletme ve 16,55’lik oran ile makine sektörü takip etmektedir.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karaman'da sanayi sicili belgeli firmalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı