Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 01:34
 
Karaman Başyayla nasıl bir yer?
Arama motorlarında "Karaman Başyayla nasıl bir yer" sıkça arananlar arasında yer alıyor.
Tanıtım/Bilgi Haberi
Karaman Başyayla nasıl bir yer?

Arama motorlarında "Karaman Başyayla nasıl bir yer" sıkça arananlar arasında yer alıyor. Özellikle tayin ve atama zamanlarında bu arama zirve yapmaktadır.

 

"Karaman Başyayla nasıl bir yer" sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse...

Başyayla'nın tarihi M.Ö 2000 yıllarına dayanmaktadır. 1967 yılında Başköy ve Kirazlıyayla mahallelerinin birleşmesi ile kasaba olmuş ve ismi "Başyayla" olarak değiştirilmiştir.

9 Mayıs 1990 yılında ise ilçe statüsüne kavuşan Başyayla, Karaman'a bağlı bir yerleşim merkezidir. 

İlçe merkezi 5 mahallenin bir araya gelmesiylesiyle oluşmuştur.

Başyayla'ya bağlı dört köy bulunmaktadır (Bozyaka, Büyükkarapınar, Kışla, Üzümlü)


Başyayla'nın 2018 yılı sonunda nüfusu 3.717'dir. 2017 yılı verilerinde 3.651 olan ilçe nüfusu ilçe merkezinde 3, köylerde 63 olmak üzere toplamda 66 kişi artmıştır. 2018 yılı nüfus bilgileri için tıklayınız.


İlçe Orta Toros Dağları içerisinde yer almaktadır. Başyayla'nın en yüksek yeri ilçe merkezinin kuzeyinde yer alan ve 1600 metre rakıma sahip olan Keben dağlık bölgesidir. En alçak kesimi ise yaklaşık 1000 metre yüksekliğe sahip Kışla Köyü ve çevresidir.

Başyayla ilçesi 22.899,6 ha'lık alan ile Karaman'ın 2,60'ını, Türkiye'nin ise 0,03'ünü kapsamaktadır.

Başyayla ve çevresinde hakim olan iklim genel olarak Akdeniz dağ iklimidir. İç Anadolu'da görülen karasal iklim özellikleri de yansıttığında geçiş iklimi de görülür diyebiliriz. Bunun en güzel kanıtı ilçede bozkır alanları ve makilerin olmasıdır.


İlçenin temel geçim kaynağını tarım oluşturur. Hayvancılık da önemlidir. İlçe nüfusunun büyük bölümü tarımda çalışmaktadır.


İlçenin kültür yapısı çevresi ile benzerlik göstermektedir. İlçeye özgü gelenek ve görenekler de vardır. Yöresel yemekler çok az olmakla birlikte Akdeniz ve İç Anadolu yöresindeki yemekler yaygın olarak yapılmaktadır. Geleneksel Türk mutfağı yemeklerinden olan kuru fasulye, nohut, pilav, taze fasulye, patates vb. yemek türleri yaygındır. Bunun dışında batırma, tarhana çorbası, keşkek, darı bulguru, arabaşı yemekleri yöreye özgü yemeklerdendir. Yemek yeme kültürü Anadolu'nun pek çok yöresinde olduğu gibi günde 3 öğündür.
 

İlçede turizm yerleri olarak sayılabilecek ve yerli turistin uğrayabileceği yerler az da olsa vardır.

Halkın en çok ziyaret ettiği yer Kirazlıyayla Mahallesi'nde bulunan Kutbul Aktab Ahmet Efendi türbesidir. Kutbul Aktab "Kutubların da Kutbu, alim ve ermişlerin de hocası" anlamına gelmektedir. Türbe en çok dini günler ve aylarda ziyaret edilir. Bu ziyaretlerde türbe halkına ve Ahmet Efendi'nin ruhuna dualar edilir. Kutbul Aktab Ahmet Efendi tanıtım sayfası için tıklayınız.

İlçenin yaylasında Hanönü denen mevkide bulunan "Yılan Ocağı" ziyaret edilen bir diğer yerdir. Bu yerde ilkbahar ve yaz aylarında yılanların çıktığı, insanlara hiç zarar vermeden bırakılan sütleri içtiklerine inanılır (Başyayla Belediyesi). Halk arasında "yılancık" denen hastalığa yakalananların burada iki rekat namaz kılıp dua etmeleriyle bu hastalıktan kurtuldukları söylenmektedir. Özellikle halkın yaylada bulunduğu yaz ve sonbahar aylarında sıkça ziyaret edilmektedir.

Taşkent (Konya) ilçesi, Balcılar kasabası sınırları içinde yer alan ve Başyayla halkının yaylacılık faaliyetlerini yaptığı Kuşu mevkiinde "Siyam Efendi" kabri de ziyaret edilen bir başka yerdir.

Piknik yapmak amacıyla gidilen yerlerin başında Tozansu gelir. Deregözü mevkinde Başyayla Kaymakamlığı'nca yaptırılan piknik alanı da halk tarafından rağbet görmektedir.


Başyayla'yı, il merkezine il sınırları içerisinden doğrudan bağlantı yapabilecek karayolu yoktur. İl merkezine ulaşım iki ana yoldan sağlanmaktadır. Bunlardan birincisi; Ermenek-Mut (Mersin) üzerinden 210 km'lik mesafe, ikincisi ise Konya'nın Taşkent ve Güneysınır ilçeleri üzerinden 180 km'lik karayollarıdır. Karaman’a özel bir firma tarafından günlük seferler düzenlenmektedir.


İlçe haklı ihtiyaçlarının çoğunluğunu komşu ilçe olan Ermenek'ten sağlamaktadır. Ermenek'e belediye tarafından seferler düzenlenmektedir. Ayrıca haftaiçi her gün özel olarak düzenlenen seferler de vardır. Ermenek'e uzaklık 30 km'dir.


Akdeniz kıyılarına Sarıveliler ilçesi üzerinden Alanya'ya (120 km), Ermenek üzerinden ise Anamur'a (110 km) gitmek mümkündür.


Başyayla'nın Konya ile bağlantısı daha çoktur. Günlük 3 özel şirket tarafından günde iki sefer düzenlenmektedir. Yoğunluğun olduğu zamanlarda (tatil, bayram vs) ek seferler de mevcuttur. Seferlerin Konya'ya yoğun olarak yapılmasında ilçe halkının yakınlarının Konya'da yoğun olması ile ulaşım olarak Karaman'a göre daha elverişli ve daha yakın olması etkili olmuştur.

 

Başyayla ilçesi hakkında daha fazla bilgiyi Başyayla Tanıtım Sayfasında bulabilirsiniz.

Kaynak: Başyayla Haber

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karaman Başyayla nasıl bir yer, Başyayla nasıl bir yer, karaman başyayla ne
Yorumlar
Haber Yazılımı