Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:19
 
Kiraz Üreticisine Uyarı
Başyayla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kiraz Sineği zararlısı için yapılacak mücadele zamanının geldiği konusunda ilçe merkezinde yazılı ve sesli ilan yaptırarak üreticileri uyardı.
Başyayla Haberi
Kiraz Üreticisine Uyarı

Karaman'ın Kiraz ambarı olan Başyayla İlçesi kiraz yetiştiriciliği açısından büyük önem arz eden Kiraz Sineği (Rhagoletis cerasi) zararlısının popülasyon yoğunluğunun kontrol altında tutulması, oluşturacağı verim kayıpları ile kalite düşüşünün önlenmesi için Başyayla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kiraz Sineği zararlısı için yapılacak mücadele zamanının geldiği konusunda ilçe merkezinde yazılı ve sesli ilan yaptırarak üreticileri uyardı.

 

Başyayla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "İlçemizde tarımsal üretim ve Kiraz Yetiştiriciliği açısından büyük önem arz eden Kiraz Sineği zararlısının popülasyon yoğunluğunun kontrol altında tutulması ve oluşturacağı verim kayıpları ile kalite düşüşünün önlenerek üreticilerimizin ekonomik kayıplarının önüne geçilmesi amacıyla zirai mücadelenin başlanması gerekmektedir. Kiraz Sineğinin larvaları meyvelerin etli kısmında beslenerek meyvelerin bozulmasına ve zamanından önce dökülmesine neden olduğu gibi hasat edilen kurtlu meyvelerin pazar değeri düşer. Bu zararlı ile mücadelede meyvelere ben düştüğü zaman ilaçlama yapılmalıdır. İlçemiz genelinde "Kiraz Sineği" yani kiraz iç kurdu olarak bilinen zararlının mücadele zamanı gelmiştir. Ben düşme dönemine giren kiraz bahçelerinde geç kalınmadan mücadeleye başlanması, oluşması muhtemel kayıpları önleyecektir. 

 

Başyayla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde Görevli Ziraat Mühendisi Ömer Faruk KÖKCÜLER yaptığı açıklamada "Kiraz Sineği için yaptığımız Tuzak Kontrolü ve Uyarı Sistemlerini ; Elma İç Kurdu, Akdeniz Meyve Sineği ve Zeytin Sineği içinde Müdürlüğümüzce uygulamaktayız. Söz konusu ilaçlamalarda ilaçlar mutlaka önerilen dozlarda kullanılmalı ve ilgili ilaçlama talimatlarına riayet edilmelidir. Pestisit zehirlenmelerinin yaşanmaması amacıyla ilaçlama esnasında yeme içme yasağına, ayrıca maske, tulum ve gözlük türü koruyucu malzeme kullanılmasına dikkat edilmelidir" dedi.

Kaynak: (BHaber) - Başyayla Haber Editör: BHaber
Etiketler: Kiraz, Üreticisine, Uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı