Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 21:49
 
MHP'nin Belediye Başkan Adayı Yunus Yıldız projelerini açıkladı
MHP'nin Başyayla Belediye Başkan Adayı Yunus Yıldız projelerini açıkladı.
Başyayla Haberi
MHP'nin Belediye Başkan Adayı Yunus Yıldız projelerini açıkladı

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Belediye Başkan Adayı Yunus Yıldız projelerini açıkladı. Seçim çalışmalarını sürdüren Yıldız, projeleriyle ilgili Başyayla Haber'e bilgi verdi. 

 

Yıldız, projelerini şöyle sıraladı:

1. Sulama suyu sorunu çözülecek. İlçemizin arazi sulama suyu hizmeti belediye tarafından verilmekte dağıtım sistemi hala eski usuller ile açık arık sulama sistemi yapılmakta bu durum her yıl vatandaşlar tarafından eleştirilmektedir.  Projeler dahilinde kademeli olarak kapalı devre sulama sistemine geçilecek ve vatandaş arazisinden su vanasını açıp sulama işlemini yapabilecek.
 

2. KOP tarafından yaptığımız proje ile desteklenen ve Belediye tarafından yapılan önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan özel sektör tarafından işletime açılacak tekstil atölyesinin tam kapasite ile çalışması için gerekli destek verilecek ve devamlılığı sağlanacak yaklaşık 150-200 kişi istihdam edilecek.


3. İlçemizde istihdam amaçlı hizmet vermekte olan Özel Eren Yatılı Bakım Merkezi şuan %60 kapasite ile hizmet vermekte ve yaklaşık 27 personel çalıştırmaktadır. Sektör yetkilileri ile yapılan görüşmelerde kapasite artırımı yapılarak çalışan 27 personel sayısının 50’ye çıkarılarak istihdama katkı sağlanacaktır.


4. İlçemizde hizmet vermekte olan Ermenek Alirıza Alıçlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Ek ünitesi müdürlük düzeyine çıkartılacak ve kapasite artırımı yapılarak istihdama katkı sağlanacak.


5. İstihdam için özel teşvik yapılacak ve en az 20 kişinin çalıştırılacağı işyeri açılması sağlanacak. İş adamları ile yapılan görüşmede yedek parça ve plastik ürünlerin üretimi ile ilgili tesis açma çalışmaları devam etmekte olup iş adamlarımızın ilçemizde yatırım yapmaları için gerekli imkanlar sağlanacak.


6. İlçemizin kanayan yarası olan meyve pazarlama sorununu meyve alım merkezi yapılarak çözülecek. Belediye tarafından meyve alım merkezi arsası satın alınmış ve çevre istinat duvarı yapılmıştır. Seçilmem halinde meyve alım merkezi kiraz satış sezonuna yetişmesi sağlanacaktır.


7. Meslek Yüksekokulu açılması için gerekli girişimler yapılacak. İlçemizin bilindiği üzere nüfusunun düşük olması gerek esnafımızı gerek halkımızı mağdur etmekte ve sorunları beraberinde getirmektedir. Meslek Yüksekokulu ve uygun bölümlerin açılması halinde  250-300 civarında öğrencinin kayıt yaptırıp ilçe nüfusuna ve ekonomisine katkı sağlayacağı hedeflenmektedir.


8. Yayla Turizmine önem verilecek.  Yayla turizmi ve turizm ile ilgili çalışmalarımız mevcut. Alamas mevkiinde bulunan geçtiğimiz yıllar yaptığımız bir proje dahilinde Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen yayla evlerinin sayısı yine proje dahilinde arttırılıp bölgede düzenleme yapılarak yürüyüş yolları ve yeşil sportif faaliyetlerin yapılabileceği, ayrıca kışın yapılması planlanan kayak merkezine, yazın yayla turizmine hitap edecek şekilde ve aynı zamanda konaklama sorununu çözecek turizm kompleksine dönüştürülecek.


9. 2. Etap TOKİ konutları yapımı için Belediye tarafından gerekli girişimler yapılmış ve arsa sorunu çözülmüş ihale aşamasındadır. İhalenin yapılması için gerekli girişimler sağlanacak ve ilçemize 2. Etap TOKİ konutları kazandırılacaktır.


10. Belediyeye gelir getirici proje ve kendi ihtiyacı olan elektriği üretmek amacı ile yenilenebilir güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılması ve satılması hedeflenmektedir. Bu iş için mevcut arıtma tesisinde kurulu güneş panellerinin kapasitesinin arttırılması hedeflenmektedir.


11. Çarşı merkezi oluşturulacak. İlçemiz coğrafi olarak dağınık ve mahalleler arasında kopukluk olması sebebi ile bugüne kadar çarşı merkezi oluşturulamamış bu durum halkımızı ve esnaflarımızı her zaman mağdur etmiştir. Seçilmemiz halinde radikal kararlar alıp çarşı merkezi oluşturulacak, esnafların bir araya gelmesi için gerekli destek ve teşvikler sağlanacaktır.


12. Elektrik hatları yer altına alınacak ve elektrik kesintisi önlenecek. İlçemin kanayan yarası olan özellikle kış aylarında elektrik kesintisinin önlenmesi için ilçe merkezi hatları yer altına alınacak ve  gerekli merciler ile görüşülüp İlçeye Başyayla ile Serper arasında yeni elektrik hattı çekilmesi için gerekli girişimler yapılacak.


13. Gölet yapılacak. İlçemiz Koyunköbedi mevkiinde geçtiğimiz yıllar gölet yapılması için gerekli girişimler yapılmış şuanda etüt ve su ölçüm çalışmaları sonuna gelinmiştir. Gölet yapımı ile birlikte sulama suyu,  Kışla köyü içme suyu sorunu çözülecektir.


14. Sosyal tesisler yapılacak. İlçemizde görev yapmakta olan memur ve öğretmen kesime hitap edecek sosyal tesis açılacak.


15. Gezi ve kültür turu düzenlenecek. Proje dahilinde ülkemizin değişik yerlerinde bulunan tarihi öneme sahip yerlere; Konya-Mevlana-Çanakkale-İstanbul ve Urfa vb. gibi büyük değer arz eden ecdadımızın diyarına gezi turları düzenlenecek ve Başyayla halkı ecdat diyarları ile buluşturulacak.


16. Çöplük sorunu çözülecek. Geçtiğimiz yıllar kurulan Taşeli Belediyeler birliği ve çevre belediyeler ile iş biriliği yapılarak çöp imha tesisi kurulup, ilçenin çöpleri taşınmak suretiyle çöplükte bulunan kötü görüntüye son verilecek.


17. İlçemizin tanıtımı sağlanacak. İlçemiz Aktepe mevkiinde bulunan ve Sit alanı olarak belirlenen yer ve çevresine, Tozansu-Gelemer arası mevkiine yürüyüş yolları yapılıp turizme katkı sağlanacak.


18. Başköy Mahallesi-Göztepe Mahallesi çıkışına kadar karayolları sınırları içerisinde bulunan yolun ilk aşamada karayolları ile yapılan protokol ile proje kapsamında karayollarına kilitli taş kaplamasının yaptırılması hususunda çalışmalar yapılacak.


19. Baz istasyonları yapılıp kesintisiz iletişim sağlanacak. İlçemiz yaylalarında cep telefonları çekmediğinden iletişim sorunu yaşanmaktadır. GSM operatör yetkilileri ile görüşmeler yapılıp yaylalarda uygun yerlere baz istasyonları yapılarak kesintisiz iletişim sağlanacak.


20. Hayvancılık teşvik edilecek. Son yıllarda ilçemizde bitme noktasına gelen hayvancılık tekrar canlandırılması için gerekli girişimler yapılacak. Arazi birleştirilmesi yapılarak yerleşim merkezi dışında hayvancılık yapılması için uygun arazi sağlanacak ve çiftçilerin hayvancılık ve tarım konusunda gerekli bilgilendirme yapılacak ve çiftçilerin teşviklerden yararlanması sağlanacak.  Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için meraların ve arazilerin ilçe halkının lehine kullanılması sağlanacak.


21. Sportif faaliyetler arttırılacak. İlçemizde halen kurulu olan Spor Kulübü derneğine gerekli destek verilecek, amatör futbol takımının kurulması sağlanacak. Ayrıca yüzme havuzu yapılarak gençlerin ve çocukların yüzme dersi alması sağlanacak.


22.  Gelir getirici proje olarak alabalık üretim ve satış tesisi kurulacak. Su ürünlerine yapılan teşviklerden yararlanılarak İlçemiz Karapınar mevkiindeki suyun kaynağına alabalık üretim ve yetiştirme tesisi kurulacak ilçe ekonomisine ve istihdama katkı sağlanacak.


23. Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren Başyayla Belediyesi Personel Ltd. Şti.  faaliyet alanı genişletilerek ilçemizde ihtiyaç olan ve gelir getirici hizmetlere yönlendirilmesi sağlanacak.


24. Kış aylarında karla mücadele ve belediye hizmetleri için ihtiyaç zorunlu hale gelen 1 adet greyder alınması sağlanacak.


25. İlçemizde daha önceki yıllar hizmet veren daha sonra kapanan jandarma ve adliye kurumlarının ilçemizde tekrar açılması için gerekli altyapılar oluşturularak açılması sağlanacak.

Yaşamın kalitesini yükseltmek ve ihtiyaçlar doğrultusunda sizlerin görüş ve fikirlerine açık projelerimizi devam ettireceğiz.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP'nin, Belediye, Başkan, Adayı, Yunus, Yıldız, projelerini, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı