Haber Detayı
21 Şubat 2019 - Perşembe 13:37
 
Sağlık Bakanlığı 25 bin personel alımı için süreç başladı
Sağlık Bakanlığı tarafından Bakanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere sağlık personeli alımı gerçekleştirilecek.
Gündem Haberi
Sağlık Bakanlığı 25 bin personel alımı için süreç başladı

Sağlık Bakanlığı tarafından Bakanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere sağlık personeli alımı gerçekleştirilecek. Söz konusu personel alımı için başvurular başladı. Başvuruların başlaması ile 25 bin personel alımına ilişkin süreç başlamış oldu.

 Kura ile yapılacak personel alımında ilk başvurular alınmaya başladı. Başlayan başvurular 25 Şubat tarihine kadar alınacak.

 

25 BİN PERSONEL ALIMI İÇİN SÜREÇ BAŞLADI

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bkanaı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Koca açıklamalarında "25 bine yakın stratejik personelin atamasının ilk adımı olarak ilan duyurusu yapıldı. 28 Şubat'ta noter huzurunda çekilişi yapılacak. Burada toplam bin 480 kişinin ataması yapılacak." ifadelerine yer vermişti.

Sağlık Bakanlığı personel alımına ilişkin kura için başlayan başvurular 25 Şubat 2019 tarihine kadar devam edecektir. Bu kura ile 1480 personel alımının gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Bu personel alımı ile 25 bin personel alımı için süreç başlamıştır.

 

GENEL ŞARTLAR

Konu ile ilgili olarak adayların başvuru yapabilmesi için bazı şartlara haiz olmaları gerekmektedir. Bu şartlara haiz olmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. İşte adaylarda aranan şartlar:

Sağlık Bakanlığı uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına yapılacak personel alımında başvuru genel şartları şu şekilde; Adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları gerekmektedir.

 

Bakanlık ve Bağlı Kuruluşları ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 4/A maddesine tabi Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer statülerde görev yapan eczacı, diş tabibi ve uzman diş tabipleri, İlk defa veya yeniden atanmak isteyen ve 3359 sayılı Kanun gereği Devlet Hizmeti Yükümlülüğü bulunmayan tabip ve uzman tabipler,

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanuna tabi Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer statülerde görev yapan ve kura son başvuru tarihi itibariyle Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış olan tabip ve uzman tabipler,

Kura son başvuru tarihine kadar mezun olmuş ve en geç 25 Şubat 2019 Pazartesi günü saat 18:00’e kadar Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından diploma uzmanlık tescilleri yapılmış olan uzman (TUTG) ve uzman diş tabipleri,

Kura son başvuru tarihine kadar mezun olmuş diş tabibi ve eczacılar (T.C. Sağlık Bakanlığının diploma tescilleri ile ilgili hizmet veren bilgi bankasında (http://sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi/) başvuru yapılan unvanda mezuniyetlerinin tescil edildiğine dair kaydı olmayan diş tabibi ve eczacılar; tercih formu ile birlikte mezun olduklarını gösteren geçici mezuniyet belgesi veya diplomanın fotokopisini göndermeleri, ayrıca yurtdışı diplomasına sahip olanların denklik belgelerini göndermeleri gerekmektedir.)

5335 sayılı Kanun’un 30 uncu maddesi, 30.01.2010 tarihli ve 27478 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5947 sayılı Kanun’un 18 inci maddesi kapsamında emekli olan tabip ve uzman tabipler bu kuraya Bakanlığımız ve Bağlı Kuruluş kadrolarını tercih ederek başvurabilirler. Bakanlığımız dışındaki kurumlara yerleşen emekli (tabip ve uzman tabiplerin) atamaları gerçekleştirilmeyecektir

Belgeleri eksik olan, ilan metninde belirtilen süre içerisinde başvurmayan, başvuru formu imzasız olan, evrakları belirtilen süre içerisinde Bakanlığımıza ulaşmayanlar, yanlış müracaatta bulunan, PBS üzerinden başvurusunu kesinleştirmeyenlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Başvurular "https://pbs.saglik.gov.tr/" web adresi aracılığı ile yapılacaktır. 

Kaynak: KamuPersoneli.net

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, Bakanlığı, 25, bin, personel, alımı, için, süreç, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı