Haber Detayı
19 Aralık 2012 - Çarşamba 10:19
 
Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur ile Röportaj
Başyayla Haber Röportajı...
Röportaj Haberi
Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur ile Röportaj

 

Başyayla Haber ekibinden Mehmet KILINÇ ve Ahmet SAĞLAM 06.12.2012 tarihinde Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri SAMUR ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Sarıvelilerʹde devam eden çalışmalar, yapılması planlananlar birinci ağızdan dinlendi ve siz ziyaretçilerimize sunuldu. Bu röportajın gerçekleşmesinden dolayı Başkan Hayri SAMURʹa teşekkür ederiz.

 

İşte Başyayla Haberʹin röportajı:  

Başyayla Haber: Öncelikle röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz sayın başkanım.

Başkan Samur: Ben teşekkür ederim. Sizin  bu isteğinize karşılık vermekten dolayı mutluyum.    

 

Başyayla Haber: Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?  

Başkan Samur: Ben 1962 Sarıveliler doğumluyum. İlkokulu Sarıveliler’de bitirdim. Burada ilkokul yıllarında oğlak güttüm. Çobanlık yaptım. Buradaki insanlarımız ne yapıyorsa onlar gibi yaşadım. Ortaokulu Ermenek’te liseyi Çumra’da tamamladım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldum. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde yüksek lisans yaptım. Baba mesleği nakliyecilik ve ticaretle uğraştım. 1982 – 1983 yılları arasında vekil öğretmenlik görevinde bulundum. 1984 yıllarında vatani görevini tamamladım. 1985 – 1994 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde sivil memur olarak görev yaptım. 1994 yılında Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne memur olarak naklen atandım. 1996 yılında Selçuk Üniversitesi’nde çeşitli birimlerde görevde bulundum. 1996 – 1999 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Spor Kulübünde yöneticilik yaptım. 2000 – 2003 yılları arasında Beslenme Hizmetleri Şube Müdürlüğü görevini yürüttüm. 2003’te tarihinde Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Fakülte Sekreterliğine atandım. Bu süreçler içerisinde de Sarıveliler ilçesinden hiç kopmadım. Ailem burada çok köklü bir aile çünkü. 23 yaşında bir oğlum var. 27 yıl kamu hizmeti yaptıktan sonra 2004 yılında Sarıveliler’den belediye başkanı adayı oldum. Çok küçük bir farkla seçimi kaybettim. Ama biz yine insanlara küsmedik. 2008’in sonuna kadar Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Sekreterliği olarak görev yaptım ve 2009 yılındaki seçimlerde Ak Parti’den aday adayı oldum, ancak aday gösterilmedim. Halk bizi bırakmadı. “Biz getirdik biz götürürüz.” dediler. Velhasıl bağımsız aday olmak zorunda kaldık. Türkiye’de oy oranına göre en yüksek oyla seçilenlerden olduk. Halktan hiç kopmadık. Yaz aylarında çevre ilçelerle hep iç içe olduk. Yöresel kıyafetleri de giyiyoruz kültürü çok önemsiyoruz. Velhasıl buradaki eli nasırlı insanlarla olmaktan büyük haz alıyorum. Onlara hizmet etmekten büyük haz alıyorum.  

 

Başyayla Haber: Başkanım Başyayla Haberi takip ediyor musunuz?

Başkan Samur: Yeni yeni takip etmeye başladım. Detaylı bilgi sahibi değilim pek. Ama sizler sayesinde öğrenmiş olduk. Bundan sonra takip ederiz. Başyayla Haber’i biliyorum yalnız.    

 

Başyayla Haber: Sarıveliler’in sorunlarına geçecek olursak. İlçe için önem arzeden TOKİ konutları ve arıtma tesisi konusunda çalışmalarınız ne düzeyde? Ayrıca kanalizasyon ve arıtma çalışmaları bitti mi?

Başkan Samur: Kanalizasyon çalışmalarının büyük bir kısmı bitti. Adiller civarında az bir kısım kaldı. Burayı da 2013’te ihale edeceğimiz arıtma projesi ile tamamlayacağız. Kanalizasyon çalışması Sarıveliler için çok önemliydi. Bunu yapmak bize nasip oldu. Konut konusuna değinecek olursak: TOKİ burada 4 kez ihale oldu. Biz gelince bunu iyi kulis çalışması yaparak tekrar ihaleye çıkarttık. İhaleye girecek firmalara şunu söyledik: “Biz her türlü yardıma hazırız. Belediyelerin araçlarını size tahsis edeceğiz. Size yer noktasında yardımcı olacağız.” dedik. 2011 yılı sonu itibariyle ilgili firma 1.5 milyon zararla 96 konutu yaptı ve teslim ettik. Bu büyük bir başarıdır.

 

Başyayla Haber: TOKİ Ermenek ve Başyayla’da henüz tamamlanamadı. Sizin ilçenin farkı nedir?

Başkan Samur: Buralarda sanırım bazı sorunlar oldu. Başkanlarımız bu konuda çaba sarf ediyorlar. İnşallah kısa bir süre sonra çözülür. Kentsel dönüşüm adına modern binalar çok önemli. TOKİ Sarıveliler’e çok şey kattı. Buradaki kamu görevlileri ve Sarıveliler halkı adına büyük mutluluk duyuyorum. TOKİ’yle birlikle Sarıvelilerʹin modernizasyonu başladı. Ben geldiğimde burada kaymakamlık lojmanı dışında kaloriferli ev yoktu. Bugün 96 tane TOKİ konutu var. Bunun dışında 80-90 kadar kaloriferli daire var. TOKİ şehri değiştirecektir. Bunlar önemli.    

 

Başyayla Haber: Sarıveliler’in geliri tarıma dayanıyor. Tarımsal alanda ne gibi yatırımlarınız var.

Başkan Samur: Burada ekili tarım yok. Malum arazi engebeli. Dikili tarıma önem veriyoruz. Aromatik bitkiler konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Diğer taraftan Sarıveliler’de bizden önce başlayıp bizim dönemimizde biten Çevlik Göleti (kuzeyde) var. 10 milyon metreküp su kapasitesine sahip. Göletimiz 2 yıldır doluyor. Açık sulama yapılıyor. Bu da önümüzdeki 5 yıl içerisinde Sarıveliler’de dikili tarım noktasında mevcut durumu 20’ye katlayacak. Şuanki ekonomi de 1/10  değişecek. Meyvecilik konusunda üniversitelerle çalışıyoruz. Seminerler, sempozyumlar düzenliyoruz. Sarıveliler’de değişim başladı. Sarıveliler on yıl içerisinde çok daha üst düzeye çıkacak. Bundan Başyayla ve Ermenek de pay alacak. Buna bağlı olarak üretilen ürünlerin pazar bulması açısından Sarıveliler-Alanya yolu (Kuş Yuvası) çalışması başladı. Günümüzde iki buçuk saat olan yol bir saate düşecek ve üretilen natürel (doğal) ürünler pazara ulaştırılacak. Bu da bölgede çok şeyi değiştirecek.  

 

Başyayla Haber: Taşeli bölgesinde sürekli göç oluyor. Göçü önlemek ve gençleri geri kazandırmak için ne gibi çalışmalarınız var?

Başkan Samur: Genç nüfus ilçeden gidiyor. Sebebi de şu: İş ve istihdam yoksa gençleri burada tutmanız mümkün değil. Genç nüfus İstanbul’da, Antalya’da, Konya’da, Karaman’da, Adana’da yaşıyor. Bölgedeki ekonomik canlılıkla birlikte bunları geri döndürmeye çalışacağız. Meyvecilik haricinde arıcılık var. Bunu da daha ön plana çıkaracağız. Bölge coğrafi olarak dağ turizmine çok uygun. Avlak alanları kayak merkezi çalışmalarımız devam ediyor. Çevlik Göletinde balıkçılık yapmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili gerekli izinler alındı. Burada gençlerimizi istihdam edeceğiz. Hizmet içi eğitime gönderip onları donanımlı hale getireceğiz. Akdeniz’de sıcaktan bunalan insanları buraya çekeceğiz. Burada onlara kaliteli hizmet vereceğiz. Haliyle ekonomi canlanacak ve giden nüfus geri gelecek. Şuan için göçü dondurup sabitledik. Yavaş yavaş geriye dönüş başlayacak. 2013 yılı itibariyle geri dönüş başlayacak.  İlçedeki tarımsal kalkınma kooperatifi ile görüşmelerimiz oldu. Bunun bünyesinde süt inekçiliği yapılacak. 200 büyükbaş. Mandıralar soğuk hava deposu gibi çalışmalar da var. Biz bunlara öncülük yapıyoruz. Böyle olunca insanlar bilinçleniyor. Ve toplumsal kaynaşma sağlanıyor. Tabi en önemlisi bilinç bilinç bilinç…  

 

Başyayla Haber: Karacaoğlan Taşeli bölgesinde yaşamasına rağmen kültürel konuda bunu en çok sahiplenen Sarıveliler oldu. Festivallerde dahi bu isim kullanılmakta. Başyayla ve Ermenek  bu konuda Sarıveliler’den daha geride kalmış durumda. Bunu Sarıveliler’in sahiplenmesinin sebebi nedir?

Başkan Samur: Karacaoğlan’ın diyarı Taşeli Platosu. Ama ağırlıkla yaşam merkezi Sarıveliler’dir. 16. yüzyılda burada yaşamış.  Bunlar bilimsel çalışmalar neticesinde ortaya çıktı. Karacalardan Karacaoğlanʹın Hacı Salih Camii’nin avlusunda mezarının olduğu söylenmekte. Bununla ilgili de son noktaya geldik. Kısa bir süre sonra basına gerekli açıklamaları yapacağız. Festival bizden önce bir kez yapılmış. Biz geleli 4 kez yaptık. 6. sını da yine temmuz ayı içerisinde gerçekleştireceğiz. Geleneksel Karaoğlan Yayla Şenliği adı altında yapılıyor bu festivaller. Karacaoğlan’ın anıtını Sarıveliler’e dikeceğiz. Maketini yaptık. İlerleyen zamanda yeni belediye binasının yanındaki yeri düzenleyip oraya dikeceğiz. Karacaoğlan’ı Karamanoğlu Mehmet Bey’i, Hz. Mevlana’yı, Yunus Emre’yi, Hadimi Hazretlerini önemsiyorum. Hadimi hazretlerinin dediği gibi: Kabil odur ki her yerde  koya bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser. İnsan elbet toprak olacaktır.  Bu yüzden eser bırakmak önemlidir. Karacaoğlan da böyle yapmıştır.  

 

Başyayla Haber: İktidar partisinden değilsiniz. Fakat görüyoruz ki ilçeye pek çok hizmet sağlıyorsunuz. Sermaye konusunda sıkıntı yaşamıyor musunuz? Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Başkan Samur: Hizmet yapmanın  birinci yolu inanmak, ikinci yolu bilmek. Biz çok şükür  inandık bununla ilgili çalışmalarımız oldu. Kamu tecrübemizde işin içine katarak ekip çalışması ile birlikte kırmadan dökmeden herkesle birlikte çalışıyoruz. Bu projelerin takipçisiyiz. Ve gece gündüz çalışıyoruz. Bu görev yerleri yan gelip yatma yeri değildir. Ve belediyeler ülkeye yön veren şekil veren veya olumsuzlukları öteleyen ilk basamak yerlerdir. O yüzden ben Sarıveliler’de  özel sektör mantığı ile ekibimle birlikte çalıştım.  Kıt kaynaklar ile bu işleri yaptık. Bulunduğumuz hizmet binasını özel sektör mantığı ile 40 daha ucuza mal ettik. Bunun dışında 640 metrekarelik fen işleri binasını on gün içinde bitiriyoruz. Ayda bize gelen 110 milyar para ile hiçbir şey yapamazsınız. Ama bizim bürokrasideki çevremiz, projelerimiz ve kırmadan dökmeden istemesini bilmemiz, ekonomisini yerinde olan iş adamlarına gitmemiz, ve Cenabı Allahın yardımıyla başarılı oluyoruz. Ben hamd ediyorum Cenabı Hakka. 4 yıllık süre içinde pek çok şey yaptık. 35 yılda yapılamayan istinad duvarını 4 yılda yaptık. 17  km yol açtık. Park yoktu, park yaptık. Hiç bankamız yoktu, halkımızın da desteğiyle Halk Bankasını ilçemize getirdik. Taksi ve minibüs duraklarını ihale ettik. İlçemize gazete gelmiyordu, garajdaki kantinin teknik şartnamesine “Gazetece Satılacak” ibaresi koyduk. Bugün ilçemize gecikmeli de olsa ulusal gazete geliyor. Bunu dışında bizim öncülüğümüzde 2 yıldır Sarıveliler Postasını çıkartıyoruz. Hizmetlerimizi buradan kamuoyuna aktarıyoruz. Belediyemizin web sitesini de dinamik hale getirdik. Bazen bakıyorum yaklaşık 1500 kişi sitemizi tıklıyor. Her şey para demek değildir. Kaynakları doğru zamanda doğru yerde kullanabilmek gerekir. Biz bunu yapıyoruz. 18 tane araç kazandırdık. Bunlardan iki tanesini hibe şeklinde aldık. Cenaze arabası, çöp arabası, itfaiye, makam arac, pikap, silindir… Bunun dışında üç yıldır aşure programı yapıyoruz. 5 bin kişiye aşure dağıtıyoruz.     Geçmişteki siyaset mantığıyla, akraba çavuş ilişkisi ile yok amcamı koruyayım, yok yeğenimi kayırayım, bu sülale kalabalık onlardan birini işe alayım oyumu arttırayım mantığı yok. Ben babama da amcama da uzaktaki bir yabancıya da eşit mesafede davrandım. "Beni değiştirmeye çalıştırdılar ama başaramadılar, ben onları değiştirdim."   

 

Başyayla Haber: Taşeli’de siyaset yapmanın ne gibi zorlukları var?

Başkan Samur: Taşeli’de imkansızlar had safhada. Merkeze uzak. Coğrafya şartları çok zor. Buna rağmen biz koşuyoruz koşturuyoruz. Zaman zaman kısır düşünenler çıkıyor karşımıza. Biz onlara gülüp geçiyoruz. Büyük düşünüyoruz. İlerliyoruz, yerimizde saymıyoruz. İktidar partisinden olmanın psikolojik bir etkisi var. İşi bilmiyorsanız önünüze trilyonları da akıtsalar bir yere varmazsınız. Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesini yönetmek bu bölgedeki belediyeliklere göre çok daha kolay. Biz gerektiğinde gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Bazı geceler hizmet binasına gelip çalıştığımız oluyor. Var gücümüzle çalışıyoruz.

 

Başyayla Haber: Başkanım siyasi konulara girelim biraz da. Size göre nedir Büyük Birlik Partisi?

Başkan Samur: Rahmetli Muhsin Başkan bizim dostumuzdu. Allah rahmet eylesin. Şundan Büyük Birlik: Büyük Birlik dosdoğru olmaktır. Zik zak yapmamak, fırıldak olmamaktır. Muhsin Başkan vefatından beş gün önce Sarıveliler’e bize destek için gelmişti. Burada şunu demişti: Üç günlük dünya için fırıldak olamaya gerek yok demişti. Biz hizmet için elini taşın altına koyan herkesi destekliyoruz. İktidar partisinin de yaptığı olumlu şeyleri destekledik, olumsuzluklar konusunda da çözümler sunduk. Bugün Doğu ve Güneydoğu’da terör olayları bitmiş değil. Biz oradaki bazı belediyeler gibi yan gelip yatmıyoruz. Bizim farkımız da bu. Var gücümüzle çalışıyoruz. Büyük Birlik dosdoğru olmaktır. Siyaset hizmet için bir araçtır. Amaç hizmet etmektir.    

 

Başyayla Haber: Projelerinizde başarısız olduğunuz proje var mı?

Başkan Samur: Şuana kadar hedeflediğim her şeyi yaptım yapmaya da devam ediyorum. Hedeflerimin yüzde 40’ını tamamladım.Geldiğimde yol sıkıntısı vardı. Bunu giderdik. Bugün ilçede taksi var. Sabahları minibüs memurları alıp kurumlarına ulaştırıyor. Alt yapı önemli bunun yanında. İlçemizin itfaiyesi yoktu. Halkla beraber bir kampanya düzenledik, itfaiye aldık. İçme suyu alt yapısı bundan sonraki büyük hedeflerimden birisi. Bunu çok önemsiyorum. 2013’te inşallah halkımız daha sağlıklı suya kavuşacak. Yaz aylarında sabahları bisiklete binip hem spor yapıyor hem de çalışmalarımızı denetliyorum. Vicdan azabı çekecek bir şeyim yok. Can alıcı şeyleri yaptık çünkü. Sarıveliler”e yatırımcıları çağırıyorum. Oteller, sosyal donatı alanları, çay bahçeleri, parklar konusunda çalışmalar yapıyoruz. Ben isterim ki insan hareketi olsun. Çalışmak çalışmak…

 

Başyayla Haber: Yüksekokul konusunda bir çalışmanız oldu mu?

Başkan Samur: Rektörümüzle bu konuları görüştük. Alt yapı çalışmalarımız bitsin yüksek okulu da düşüneceğiz. Turizm ve tarıma yönelik yüksek okulu yapılabilir buruya. Alanya yolu çalışmaları bitsin. Başyayla”ya da bir yol açmalı düşünüyoruz. 23 km’lik yolu 13 km’ye indireceğiz. Bundan Şerafettin Bey de haberdar. Ben isterim ki Taşeli tümden gelişsin. Başyaylalılar Sarıveliler”e çay içmeye gelsin biz oraya rahatlıkla gidebilelim. Şunu da söyleyeyim Kent Konseyi oluşturmayı düşünüyoruz. Gençlerimiz görüşlerini iletsinler bizlere hizmet noktasında beraber çalışalım.  

 

Başyayla Haber: Başkanım son olarak sitemize ve Sarıveliler halkına mesajınız nedir?

Başkan Samur: Taşeli’ye hizmet noktasında yaptığınız çalışmalardan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Sitenizin iyi yerlere gelmesini temenni ediyorum. Hemşehrilerimizin de dertlerini bizlerle paylaşmalarını, ilçemize yatırım yapmalarını istiyorum. İlçemiz geliştikçe göç tekrar geriye doğru gelecektir. Böylece ilçemiz daha yaşanır hale gelecektir. Ben şunu istiyorum: Demir tüccarları bu ülkede siyaset yapmamalı. Donanımlı bireyler görevini yapmalı. Kimse takım tutar gibi parti tutmamalı. A partisi B partisi gelip geçicidir. Ülkemiz kalıcıdır. Ülkemiz için çalışalım. Sarıvelilerli, Başyaylalı hemşehrilerime saygı ve selamlarımı sunuyorum. 

Kaynak: (BHaber) - Başyayla Haber Editör: BHaber
Yorumlar
Haber Yazılımı