Haber Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 22:54
 
Trafik lambalarında yeni dönem başlıyor! Kornaya basan yandı
Her gün gördüğümüz ama anlamını bilmediğimiz şeylerin ne işe yaradığı merak konusu. Hindistan'da trafik lambalarıyla birlikte iki kere kornaya basan yandı.
Gündem Haberi
Trafik lambalarında yeni dönem başlıyor! Kornaya basan yandı

Trafik ışıklarında yeni dönem resmen başlıyor! Sürücü bunu yaparsa artık kırmızı ışık yeşile dönmeyecek! Peki bu ne demek?

Hindistan'ın Mumbai kentinde, sürücülerin gereksiz yere korna çalmasını önlemek için trafik lambalarına ses ölçme cihazları yerleştirildi.

Yeni sistemde trafik ışıkları, korna seslerinin 85 desibeli aşması halinde sıfırlanıyor ve sürücüler daha fazla bekliyor.

Mumbai polisi, yeni sistemi "Ne kadar korna çalarsan, o kadar beklersin" sloganıyla tanıttı. Polisin hazırladığı video "Dünyanın korna çalma başkentine hoş geldiniz" sözleriyle başlıyor ve sunucu "Sürücüler, yeşilin daha çabuk yanacağı düşüncesiyle kırmızı ışıkta bile korna çalıyor.

O göstergeye dikkat 

Benzin göstergesindeki ok işaretine bakarak araçtan inmeden arabanın yakıt depo kapağının ne tarafta olduğunu anlayabilirsiniz. Böylece benzin istasyonuna girerken nasıl park edeceğinizi bilirsiniz.

Klavye ile 10 parmak yazı yazarken F ve J harfleri işaret parmakların durduğu yerlerdir.

Çıkıntılar sayesinde klavyeye bakmadan hangi harfler üzerinde durduğunuzu bulabilirsiniz.

Uçaklardaki bu siyah üçgenin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Uçağın içerisinden kanadının en iyi bir biçimde gözlemlendiği yeri belirtiyor. Bu hizaya denk gelen pencereden bakarak, kanatta herhangi bir problem olup olmadını görebilirsiniz.

Uçak camlarındaki delikler

Uçak camlarında gördüğümüz minik deliklerin iki sebebi var. Biri, hava basıncını dengelemek. Zira uçak havalandığında uçağın içinde ve dışında büyük bir basınç farkı oluşuyor. Bu küçük delik sayesinde o fark dengeleniyor. Minik deliğin diğer işlevi de camın buğulanmasını engellemek.

Dikiz aynasındaki bu küçük düğmenin ne olduğunu biliyor musunuz?Genellikle pek çok cisim asılan bu küçük yer işlevi aslında çok farklı...

Aynanızın arka tarafındaki göz alması engelleyicisini aktive ediyor.

Gözünüzü rahatsız eden ışık, başka yere yansıtılır.

Kapıları kilitli bir arabadan kaçmanız gerekirse...

Kafalığı (koltuk başlığı) yerinden çıkarın ve metal çubuklarıyla camı kırın.

HABER 7

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trafik, lambalarında, yeni, dönem, başlıyor!, Kornaya, basan, yandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı