Haber Detayı
30 Mart 2019 - Cumartesi 14:39
 
Türkiye sandık başına gidiyor
Türkiye, yerel yöneticileri seçmek üzere yarın oy kullanacak.
Gündem Haberi
Türkiye sandık başına gidiyor

Türkiye, yerel yöneticileri seçmek için yarın sandık başına gidiyor.

Seçimlerde, yaklaşık 57 milyon seçmen, 194 bin 390 sandıkta oy kullanacak.

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre seçime katılacak siyasi partiler şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi.

 

Büyükşehirlerde yaşayanlar "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" olmak üzere dört kez oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan illerde ise seçmenler "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verecek. Bu illerin köylerinde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy verilecek.

 

Oy pusulası renkleri

Oy pusulaları tek zarfa konulacak. Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası beyaz, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula turuncu, belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası mavi, belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise sarı renkte olacak. 

 

Oy verme saatleri

YSK kararına göre bazı illerde oy kullanma saatleri 07.00-16.00 saatleri arasında olacak.

Bu iller şöyle: Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.

Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, sandık, başına, gidiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı