Haber Detayı
18 Ağustos 2020 - Salı 12:00
 
Varis Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
Varis Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
Yaşam Haberi
Varis Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

 

Varis hastalığı damarlarda ortaya çıkan bir sorundur. Bu nedenle hastalığın net anlaşılması için öncesinde vücudumuzda bulunan damarlar hakkında kısa bir bilgilendirme yapılması mantıklı olacaktır.

İnsan vücudunda atardamarlar ve toplardamarlar olmak üzere ana damar grubu bulunur. Birde bunları birbirine bağlayan kılcal damarlar bulunmaktadır.

Atardamarlar kalpte temizlenen kanı vücudumuza dağıtır. Toplardamarlar ise kullanılan kanı temizlenmek üzere kalbe taşır. Toplardamarlar üzerinde 10-15 cm aralıklarla valfler yani kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklar kirli kan kale taşınırken kanın geriye kaçmasını ve damarda birikmesi engellemektedir.

Varis hastalığı toplardamarlarda bulunan kapakçıkların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan yapısal bir sorundur. Kapakçıkların bozulması kirli kan kalbe taşınırken damarda birikmesine neden olmaktadır.

Damarda biriken kan zaman içerisinde damarın yapısının bozularak genişlemesine neden olmaktadır. Damarların bu şekilde yapısal olarak bozularak genişlemesine varis yani toplardamar genişlemesi adı verilmektedir.

Varis hastalığı özellikle kadınlar arasında oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Varis hastalığının görülme sıklığının araştırıldığı bir çalışmada genel olarak kadınların 30 unda  erkeklerinse 20 sinde varis hastalığı görüldüğü tespit edilmiştir. Bu oranlar özellikle ileri yaştaki kadınlarda 50 yani her iki kadından birinde görülecek kadar artmaktadır.

Varis Hastalığı Neden Olur?

Varis hastalığının oluşma nedeni damar kapakçıklarının bozulmasıdır. Kapakçıkların bozulmasına neden olan çeşitli durumlar bulunmaktadır.

Varisin oluşmasında en etkili faktör genetiktir. Ailesinde varis bulunan bireylerde varis görülme riski normal bireylerden daha yüksektir. Özellikle her iki ebeveyninde varis bulunan bireylerde varis bulunma riski oldukça yüksektir.

Genetik faktörlerin yanı sıra uzun süre ayakta durmak, uzun süre oturmak, hareketsizlik, aşırı kilolu olmak, gebelik gibi durumlar varislerin oluşma riskini arttıran durumlar arasındadır.

Gebelik durumunda annenin vücudunda kan miktarının artması damarlara baskı uygulanmasına ve damar yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kadınların büyük çoğunluğunda gebelik döneminde varis oluşumları görülmektedir.

Varis Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Varis hastalığı ameliyatla ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Tedavi de hangi yöntem veya yöntemlerin kullanılacağı varislerin türüne göre belirlenmektedir. Bunun için ilk olarak görsel muayene sonrasında ise doppler çekimi (damar ultrasonu ) yapılır. Bu sayede varislerin tipi ve ilerleme derecesi tespit edilerek kişiye özel bir tedavi planlanır.

Varisler 3 gruba ayrılarak incelenmektedir. Bunlar; kılcal damar çatlamaları, orta boy varisler ve büyük boy varislerdir.

Varis hastalığı ilk zamanlarda ameliyatla yani cerrahi müdahale ile tedavi edilmekteydi. Ancak ameliyat hem hastalar için zorlu bir süreç olduğu içim hem de ameliyatla yalnızca büyük boyutlu varisler tedavi edilebildiği için yeni yöntemler geliştirilmiştir. Bu sayede hasta konforu düşük, iyileşme süresi uzun olan ameliyat yöntemi güncelliğini yitirmiştir. Günümüzde neredeyse uygulayıcı kalmamıştır. Bu nedenle yazımızda ameliyat yöntemine detaylı olarak yer verilmemiştir.

Yazımızda ameliyatsız, iyileşme süresi kısa olan günü birlik ve hasta konforunun yüksek olduğu tedavi yöntemlerine yer verilmiştir. Bunlar; lazer, radyo frekans, köpük, skleroterapi ve yapıştırma yöntemleridir.

Lazer ve Radyo Frekansla Varis Tedavisi

Lazer ve radyo frekans yöntemleri hem cilt üzerinden hem de damar içine girilerek uygulanmaktadır. Cilt üzerinden yapılan tedavi yalnızca kılcal damar çatlamaları için uygulanmaktadır. Damar içinden uygulanan yöntemler ise toplardamar genişlemeleri için uygulanmaktadır.

Genel olarak lazer ve radyo frekans tekniklerine kılcal damar çatlamalarında başvurulmaktadır. Toplardamar genişlemeleri içi daha pratik yöntemler olan köpük ve skleroterapi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Köpük ve Skleroterapi ile Varis Tedavisi

Toplardamarlarda oluşan varisler için en çok tercih edilen yöntemler köpük ve skleroterapi yöntemleridir. Her iki tedavide enjeksiyon yoluyla uygulanmaktadır. Tedavi kesi ve dikişe gerek kalmadan yalnızca iğne ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Köpük ve skleroterapi yöntemlerinde aynı etken madde kullanılmaktadır. Bu etken madde ile genişleyen ve görevini yerine getiremeyen damarlar kalıcı olarak kapatılmaktadır.

Küçük çaplı damarlarda etken madde likit yani sıvı halde kullanılır. Bu yönteme skleroterapi denir. Geniş çaplı damarlarda ilacı bütün damar yüzeylerine etki etmesi için ilaç hava ile tepkimeye sokularak köpük haline getirilip kullanılır. Bu tedaviye de köpük tedavisi ismi verilmektedir.

Kesi ve dikiş olmaması sayesinde iz kalmaz bu sayede tedavi sonrasında hastada estetik kaygı oluşmaz. Pratik bir tedavi olması sayesinde hastane ortamına gerek kalmadan klinik ortamında günü birlik olarak uygulanabilmektedir. Hastalar yürüyerek evlerine dönebilmektedir.

Yapıştırma Tedavisi

Yapıştırma tedavisinde ilk olarak uygulama yapılacak alan steril solüsyonlarla temizlenir. Sonrasında hastanın talebine göre lokal uyuşturma yapılır. Ardından damarın başlangıcı ultrason ile tespit edilir. Damarın başlangıç noktasından iğne ile girilerek iğne deliğinden rehber tel sorunlu damarın sonuna kadar gönderilir. Uygun yere gelindiğinde doku yapıştırıcısı verilerek rehber tel geriye doğru çekilir. Bu sayede genişleyen varisli damarlar birbirine yapışır. Böylece varisler ve varise bağlı şikayetler ortadan kaldırılır.

Tedavi sonrasında hastalara varis çorabı giydirilerek evlerine gönderilir. Köpük ve skleroterapi gibi ameliyatsız bir tedavidir. Bu sayede hastalar aynı gün içerisinde iş hayatlarına ve sosyal hayatlarına dönebilmektedir.

Varis Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Varis hastalığı damarlarda oluşmaktadır. Bu nedenle kalp damar cerrahi uzmanları tarafından tedavi edilmediler. Doktor tercih ederken kalp ve damar cerrahisinin fleboloji yani varis alanında tecrübeli bir doktor tercih edilmesi önerilmektedir.

Varis (Fleboloji) Uzmanını Nereden Bulabilirim?

İdea klinik 4 farklı şehirde 6 şube ile varis tedavisi alanında fleboloji uzmanları ile hizmet vermektedir. Ücretsiz muayene ve doppler çekimi imkanı bulunan idea klinikler bütün varisler ameliyatsız yöntemlerle günü birlik olarak tedavi edilebilmektedir. Varislerinizde ameliyatsız yöntemlerle kurtulmak için İstanbul (Bakırköy,Kadıköy, Şişli), İzmir, Ankara ve Bursa’da bulunan İdea Tıp ile iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için:

https://www.ideatip.net/varis-tedavisi-nasil-ve-hangi-yontemlerle-yapilir

Kaynak: Editör:
Etiketler: Varis, Hastalığı, Nedir?, Neden, Olur?, Nasıl, Tedavi, Edilir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı