Yazı Detayı
15 Eylül 2019 - Pazar 14:21
 
Başyayla Haber'de yazmak
Mükremin Kızılca
mukremin.k55@gmail.com
 
 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlıyorum.

Hayırlı günler değerli Başyaylalı hemşerilerim!


İnşallah bundan sonra Başyayla Haberde başta yöremizle alakalı hususlar olmak üzere tarihi, güncel ve İslami konularda makaleler yayınlamaya başlıyorum. Bu konuda bize sayfalarını açan Başyayla Haber yetkililerine teşekkür ediyorum.


1994 yılında Konya’daki evime ilk İhlas İnternet Free Click kurulalı beri internetle haşir neşirim ve en evvel alakalandığım konular da memleketimiz Taşeli yöresi olmuştur.


2000’li yılların sonuna doğru Taşeli’de her beldenin ve bazı mahalle ve köylerin bir haber sitesi vardı. En başta Ermenek Haber, Alakise Haber, Güneyyurt Haber, Sarıveliler Haber ve Başyayla Haber siteleri yayına geçtiler.
 

2010’lu yıllarda sosyal medya ağları internette yayıncılığı kişiler bazına indirip herkesin yazar ve yayıncı olmasından sonra bu haber siteleri bir bir kapanmaya başladı. Mesela benim kurduğum Güneyyurt Haber, Alakise Haber ve Ermenek Haber bu kapananlardan bazılarıdır. Başyayla Haber'in kurulalı beri yayın hayatına devam ettiğini sevinerek müşahede ederken kendilerini tebrik ediyorum.


Ancak son yıllarda artık devletin basın ilan kurumuna bağımlı gazetelerin aidatını kesme yoluna gideceği haberleri yazılı basında maddi sıkıntılara sebep olunca internet haberciliği yeniden süper aktif hale gelmiştir. Bazı yerel ve ulusal gazeteler internette e-gazete olarak yayına devam edeceklerini ilan ederek yazılı hallerine son vermişlerdir. Bu arada kapanan Ermenek Haber, Medya Ermenek adıyla yayına geçmiş, diğer Taşeli haber siteleri de işe daha yoğunlaşmaya başlamışlardır.

 

ÂCİZANE BEN NE YAZIYORUM?


Aklıma takılan ve hiç yazılmadığını sandığım hususları  “Makale konuları” diye bir klasörde toplarım.


Bu klasörlerdeki konuların seçimine gelince, bunlar şu dallarda yoğunlaşmaktadır: Güncel ve siyasi konular, Memleket ve İslami meseleler, Seyahat ve Hatıra konuları ve Osmanlı arşiv kayıtlarından Konya ve Türkiye ile alakalı ilginç belgeler.


Tabi bu arada Başyayla Haber’de yazarken yazılarımın en azından yarısını Başyayla’ya ayıracağımı bilmenizi isterim, bir arşiv uzmanı olarak sizlere aktaracağım çok belgem var eteğimde.


Yazarken en fazla sıkıştığım konu siyasi konulardır. Mecburen yaşadığın memleketin günlük siyasi hayatına dair diyeceklerin vardır ve yazmak zorunda hissedersin kendini. Ancak okuyucuyu bu konuda memnun etmenin imkânı yoktur. Kimisi paylaşınca beğenir, kimisi kızar, kimisi de siyaset yazmayı bana yakıştırmaz. Yani herkes siyaset konusunda kendisinin etrafında dönülmesini ister.


Hangi partinin bir iyi tarafını övsen seni ondan bilirler, bir bakan veya başkanla görülsen yalaka derler, bir partiyi eleştirsen hıyanetle suçlarlar, bir partinin hem iyi taraflarını hem de hatalı yanlarını yazsan iki çeşit yorumlarla karşılaşman kesindir: bir taraf alkışlarken diğer taraf cahillikle suçlar.


Partiler hakkında en ufak bir samimi eleştiriye bile kimsenin tahammülü olmaz. Oysa “kendi aklıyla hareket eden akıllıdır, başkalarının aklını da yanına alarak hareket eden daha akıllıdır” sözünü herkesin baş tacı etmesi gerekmez mi?


Burada belirtmem gerek ki: ben tarafsızım, benim tarafım sadece İslam’dır, bakış açım İslam’dır, yaklaşımım İslamidir, Her şeye İslami olarak bakar, İslami bakımdan değerlendiririm.


Ben gözümü İslam’la açtım İslam’la yumacağım! İslam’a aykırı her şeyi eleştirir ve analizini yaparım, herkese de şunu tavsiye ederim: İslam’ı okuyun, her şeyin değiştiğini göreceksiniz.


Allah’a emanet olun değerli Başyaylalı hemşerilerim, sizleri ve memleketimizi seviyorum!

 
Etiketler: Başyayla, Haber'de, yazmak,
Yorumlar
Haber Yazılımı