Yazı Detayı
04 Haziran 2015 - Perşembe 00:48
 
Çocuklarınızı Online Korumada 7 İpucu
Havva AKMAN YILDIZ
 
 

1- Çocuğunuza oyun oynama imkânı sağlayın:  Çocuklar bilgisayar ve diğer teknoloji aletler karşısında vakit geçirmek istediklerinin nedenleri sıkıldıklarından dolayıdır veya evde yeterince ilgi, düzen, sınır, kural olmadığı, sorumluluk verilmediği ve (dışarıda) oyun oynama veya hareket imkânı olmadığı içindir. Çocuğunuzun sevdiği bir sporu, enstrüman icra etmesi, dışarıda oynaması ve sosyal ortamlarda bulunması teşvik edilmeli ve çocukların birlikte dışarıda (güvenli) oynayabilmeleri için ebeveynler bu imkânı çocuklara sağlamalıdırlar. Çocuğunuza (bu tür ya da) daha faydalı olan ve sizin de meyvelerinden faydalanacağınız sosyal faaliyetlerde bulunması, hareket etmesi, oyun oynaması ve başkaları ile iletişim kurarak becerilerini geliştirmesi için ortamın sunulması ve sağlanması çocuğun gelişimi için önemlidir. Birlikte oynamak birlikte yaşamayı öğrenmek demektir.

 

2- Çocuğunuz ile birlikte vakit geçirin: Çocuğunuzu teknoloji aletler karşısında çokça vakit geçirmesini engellemek için çocuğunuz ile birlikte (dışarda) vakit geçirerek ve çocuğunuz ile ya da aileniz ile birlikte (aile/masa) oyunlar(ı) oynayarak sağlayabilirsiniz. Örneğin: Oyun hamuru/ekmek hamuru, resim yapma, zekâ oyunları, kitap okuma, hikâye anlatma, Satranç, Dama,  Mikado,  Dart,  Kızmabirader, Puzzle, Tombala, Bil Bakalım Kim vs. Ayrıca atık materyallerle çeşitli el faaliyetleri yapabilirsiniz ve ülkemize ait oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte ev işi ve ev dışı etkinlikler yapabilirsiniz. Çocuklar bundan çok keyif alırlar ve çocuğunuz ya da aileniz ile birlikte hoşça vakit geçirerek aynı anda aranızdaki bağı da kuvvetlendirmişler olursunuz. Böylece çocuğunuzun oyun oynama ihtiyacı karşılandığı için bilgisayarda oynama isteği azalacaktır ya da olmayacaktır ve kendisini siz olmadan da olumlu bir şekilde eğlendirebilecektir. 

 

3- Gereksiz internet kullanımına izin vermeyin: Anne-babalar yukarıdaki tavsiyeleri uygulamalarının yanı sıra yine de bilgisayar, televizyon, tablet, akıllı telefon faydalıdır diyerek çocukları gereksiz olarak bu teknoloji aletleri kullanımına izin vermemelidirler. Ayrıca çocuk bu tür teknolojik aletler başında uslu oturuyor ve işimi yapabiliyorum diyerek çocuğunuzu bu zararlı teknolojiye bakıcı olarak bırakmamalısınız. Özellikle 3 yaş öncesi çocuklar bilgisayar kullanmamalı ve televizyon ekranı karşısında fazla zaman geçirmeleri dikkat eksikliği sorunu yaşama olasılığını üç kat artırmaktadır. Aslında beyin gelişimi olumsuz etkilediğinden dolayı 16 yaş altı çocuklar manyetik aletlerden uzak durmalıdırlar. Bilgisayar çocukların beynine aşırı uyarılar (stimülasyon) verdiğinden dolayı beyin gelişimine zarar vermektedir, epilepsi nöbetleri geçirme olasılığı daha yüksektir ve davranış bozuklukları meydana gelmektedir. Bunun dışında çocuklarda aşırı stres ve kaygı bozukluğuna ve obeziteye yol açmaktadır.

 

4- Çocuğunuzun internette nerede sörf yapabile­ceğine karar verin: Çocuğunuzun girebileceği web sitelerine önceden girip göz atmanız iyi bir fikirdir. Web sitelerin kişisel bilgileri toplayıp toplamadıklarına özellikle dikkat edin. Gizlilik sözleşmesini okuyun, eğer bunu kabul etmiyor­sanız kişisel bilgileri talep etmeyen web siteleri­ne bakın. Uygunsuz içerikleri engelleyin. Bazı bilişim ve yazılım şirketlerin internette ya­yınladıkları güvenlik aracı programlarını (ebe­veyn denetimi / aile koruma programları) yük­leyerek uygunsuz içerikleri engelleyebilirsiniz. Nasıl uygulayacağını bilmiyorsanız çevrenizden bir bilenden yardım isteyin.

 

5- Güvenliğinizi güçlendirin ve kişisel gizliliğinizi artırın: Uygunsuz içeriği engellemeye ek olarak, güvenlik ve gizlilik için risk oluşturabilecek bu si­teleri ve indirmeleri engelleyin. Çocuklarınızın yaşına bağlı olarak bilinmeyen internet kaynaklarından herhangi bir yazılım yüklememeleri gerektiğini söyleyin ya da bir şey indirmek istediklerinde önce size sormaları ge­rektiğini söyleyin. Böylece istemediğiniz yazılım­lar bilgisayarınıza gelmesini önlemiş olursunuz.

 

6- Çocuğunuzun nereye sörf ettiğini takip edin: Çocuğunuzun sörf yaparken belki her daim ço­cuğunuzun yanında ya da etrafında bulunamaz­sınız. Fakat daha sonra çocuğunuz hangi web sitelerini ziyaret ettiğini tespit edebilirsiniz. İn­ternet/chrome ‘tarih’ ya da ‘geçmiş’ tıklayarak çocuğunuzun çevrimiçi (online) bütün ziyaret ettiği web sitelerini görebilirsiniz.

 

7- Çocuğunuza yabancılar ile internette (çevrimiçi) konuşmayacaklarını ve tanışmayacaklarını ha­tırlatın: Live Chat, sosyal ağlar ve anlık iletiler çocukların ilgi alanları hakkında konuşmak ve arkadaş kurmak için harika bir yol olabilir. Ama internette anonim olma imkânı olsa da çocukların sah­tekârların ve çocuk tacizcisinin mağdurları olma riskini taşımaktadır. Çocuğunuzun güvenlik açığını azaltmak için ve önlem almak için bunları öğretmek zorundası­nız. Örneğin:

  • Kendini tanımlama amacıyla sadece ön isim ve kullanıcı adını kullanabilir.
  • Asla telefon numarasını, konumunu ya da adresini(zi) bildir­meyecek.
  • Asla kendi fotoğrafını göndermeyecek. 
  • Çevrimiçi tanıştığı birisine gitmeyi asla katılım­sız kabul etmemeli ve ebeveynlerine bildirmelidir.
  • Yabancıların anlık iletilerine karşı çocuğunuzu ko­rumak için yazılımınızı öyle yapılandırın ki, yalnızca onaylı kişilere izin verilsin.

Sosyal Pedagog & Klinik Psikolog

Havva Akman Yıldız

Kaynak: Yeni Nesli Nasıl Eğitmeli? 

 
Etiketler: Çocuklarınızı, Online, Korumada, 7, İpucu,
Yorumlar
Haber Yazılımı