Yazı Detayı
09 Haziran 2015 - Salı 23:52
 
Ereğli ve Mut Karaman'a Bağlansın
Adem Kocatürk
 
 

Ereğli ve Mutun Karaman'a bağlanması, Karaman gibi Ereğli ve Mut içinde kazanç olacak.

Bu konuyla ilgili Ereğli ve Karaman halkının mikro milliyetçiliği bırakarak, gerçekçi düşünmeleri ve elde edecekleri faydaya bakmaları lazım gelir. Ereğli ve Mut’un Karaman’a bağlanması konusunu her 3 şehir için ele alacak olursak;

 

Büyük şehir olma yolunda; Karaman

Karaman açısından olaya baktığımızda bu bağlan-malarla 250 Bin civarında nüfus artacak ve Karaman’nın büyük şehir olma yolundaki hedefine katkı sağlayacaktır. Öte yandan milletvekili sayısı 6 olacaktır ki böylece parlementoda bölgemiz daha güçlü temsil edilebilecektir. 

Öte yandan Karaman zaten, Ereğli ve özellikle Mut halkına hastane başta olmak üzere bir çok alanda hizmet vermekte, buna karşın devlet desteklerinden eksik pay almaktadır. 

Bu iki ilçe ile hem tarihi, hem coğrafi hem de ticari bağlarımız oldukça kuvvetli. Bir yılda bu iki ilçeden 100 Bin kişinin üzerinde hasta Karaman Devlet Hastanesinde tedavi edildi. Onbinlerce kişi Karaman Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Karaman'da çalışıyor. Çoğu günübirlik gidip gelen fabrika işçilerinin Karaman'a yerleşerek ekonomiye daha fazla katkı sağlaması da bu birleşme ile mümkün olabilir. 

Mesafe açısından baktığımızda da, Ereğli Konya'ya 150 km iken, Karaman'a bağlandığında merkeze olan mesafe 90 km'ye düşecek.

Önümüzdeki günlerde çokça konuşulacağını düşündüğüm bu tartışmayı biz yeni açıyoruz fakat Niğdeliler bu konuyu çoktan masaya yatırmış ve Ereğli'de lobi faaliyetlerine başlamışlar bile.

 

Ereğli'ye 2 Milletvekili

Eğer bu bağlanma gerçekleşebilirse en büyük faydayı Ereğli halkı elde decek. Zira Büyükşehir yasasıyla birlikte Ereğli'de halk durumdan memnun değil. Konya merkezden gelmesi gereken hizmetlerin yavaşladığı kanaati yaygın. 

Ereğli Karaman'a bağlanırsa hem İlin en büyük ilçesi olacak hem de en az iki milletvekili çıkarabilecektir. Konya'nın 31 ilçesinden biri olmaktansa, Karaman'ın 7 İlçesinden biri olmak elbette daha iyi olacaktır. Merkezi yönetime ulaşmak, hizmetleri daha hızlı almak ve talepleri daha etkin bir şekilde iletebilmek için bu durum çok daha sağlıklı. 

Belki de 40 ilden daha büyük olan Ereğli’nin, Konya'nın onlarca ilçesinden biri olarak hep göz ardı edildiği ve hakettiği ilgiyi göremediği bir gerçektir.

Özelikle süt üretiminin büyük bir bölümünü Karaman’a satan Ereğli ile Karaman özellikle son yıllarda ticari bağını iyiden iyiye kuvvetlendirmiş durumda.

Ayrıca Karaman kalkınmada öncelikli iller arasında olduğu için Ereğli’ye yatırımlar da artacaktır. Ereğli’nin Karaman’a bağlanmasıyla, işgücünün ucuz olduğu ilçe, E5 Karayolu ve limana olan yakınlığı nedeniyle yatırımcının dikkatini çekecektir.

 

Mut yürekten istiyor

Mersin'in mut ilçesi de aynı şekilde İli ile arasında yüce dağlar olan bir ilçe. İlin en sonunda, en uzağında kalmış çoğu zaman sadece seçim zamanları İlden ziyaret edilmiş bir ilçe. 

Mut resmen olmasa da fiilen zaten Karaman'a bağlanmış durumda. Halkın ve STK'ların bir çoğu ortak akılda buluşlmuş Karaman’a bağlanmayı bekliyor. Ciddi ticari bağlarımız olan Mutlular, hastane ve iş imkanları için Karaman'ı tercih ediyorlar. Ürettikleri ürünleri Karaman'da satıyorlar. Bir çok Karaman firması Mut'a şube açıyor. Mutlular alışveriş ya da gezip zaman geçirmek için Karaman'a geliyorlar. 

Aynı Ereğli örneğinde olduğu gibi Mut ilçesi de Mersin'in 13 ilçesinden biri. Mut Karaman'a bağlandığında Karaman'ın 7 ilçesinden biri olacak ve nüfus yoğunluğundan dolayı bir milletvekili çıkarabilecek. Böylece şehir, birinci elden temsil edilmiş olacak. 

Mut Mersin'e 180 km'lik zor bir yolla ulaşabilirken Karaman'a 70 km gibi kısa bir mesafede ulaşabiliyor. Yeni yollar ve tünellerle bu yol çok daha kısalacak.

Adem Kocatürk

(Divan Gazetesi'nden)

 
Etiketler: Ereğli, ve, Mut, Karaman'a, Bağlansın,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı