Yazı Detayı
02 Haziran 2015 - Salı 13:46
 
Kiraz Saplarını Değerlendirin
Mustafa ATAŞ
mustafaatasqa@gmail.com
 
 

Kiraz yedikten sonra saplarını atmayın. Kiraz sapını gölgede kurutarak daha sonra çay yapabilirsiniz. Ben kiraz saplarını bitkisel bir mucizedir diyorum ve birçok hastalığın tedavisine yardımcı oluyor. İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerin dostu olan kiraz sapı ile hazırlanan çay da metabolizmayı hızlandırır ve vücuttaki ödemin atılmasında oldukça yüksek etki sağlar.

 

Kiraz sapının faydaları arasında zayıflamaktan başlayıp idrar yollarını temizlemesine kadar birçok faydalı etkisi bulunur. Özellikle cildine bakmayı seven ve selülitlerden korkan bayanlar için bu şifalı ve leziz meyvenin sapı bulunmaz bir şifa kaynağıdır. Vücuda güç veren kiraz sapları, aynı zamanda vücudu temizler, toksin maddelerden arındırır. Kiraz sapının suyu içildiğinde, böbrekleri kum ve taşlardan arındırır, idrar yollarını temizler. Kabızlık ve basur sorununun giderilmesine yardımcı olur.

 

Kiraz Saplarından Çayın Yapılması

Kiraz saplarını bol suyla yıkadıktan sonra gölge bir ortamda bir kaç gün bekleterek kurutun. Sapların daha sonra küflenmemesi için iyice kuruması gerekir. Saplar kuruduktan sonra her büyük çay bardağı sıcak su için 1 yemek kaşığı (15-20 adet) ölçüsünü kullanabilirsiniz. Kiraz saplarını kaynatmayın, sapları bardağa koyduktan sonra kaynar suyu döküp, 5 dakika süre demlenmesi için bekletiniz. Demleme süresini uzatırsanız çayın tadı acılaşabilir. Ekstra C vitamini için çayı taze sıkılmış limonla tatlandırabilirsiniz. Eğer kiraz sapını aktardan, hazır olarak alacaksanız çok kararmış (koyu kahverengi olmuş) dönmüş ve incelmiş sapları almayın. Kurutulmuş veya hazır kiraz saplarını nem almayan, kuru ve direk güneş ışığı almayan bir ortamda muhafaza edin.   Hazırladığınız bu kiraz sapı çayı, buzdolabında 2-3 gün bekleyebilir ve içmenizde bir sakınca yoktur.

 
Etiketler: Kiraz, Saplarını, Değerlendirin,
Yorumlar
Haber Yazılımı